Nasz Kościół, nr 203 (13.10.2013r)
- Utworzono: środa, 23, październik 2013 08:38
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:
Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami. Na ich widok rzekł do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec. Do niego zaś rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Tylko człowiek mądry potrafi właściwie ocenić wielkość otrzymanego daru i dobroć dawcy. Dlatego tylko człowiek mądry rozumie wartość wdzięczności jako odpowiedzi na otrzymany dar. Zestawiając w Ewangelii jednego wdzięcznego z dziewięciu niewdzięcznymi, musimy pamiętać, że zestawiamy mądrego z dziewięciu, którym mądrości zabrakło. Wiemy jednak, że chodzi tu nie o zestawienie ze sobą trędowatych, których uzdrowił Chrystus, lecz o zestawienie nas z nimi. Chodzi o odpowiedź na pytanie: Czy nasza wdzięczność jest znakiem mądrości? Czy podziękowaliśmy matce za miesiące ciąży, strach porodu, tysiące godzin troski o nas? Czy podziękowaliśmy ojcu za trud pracy i zapewnienie środków do życia całej rodziny? Czy podziękowaliśmy za ich wspólne wysiłki wokół naszego wychowania i wykształcenia? Czy dziękujemy rodzeństwu? Czy jesteśmy wdzięczni nauczycielom, wychowawcom, katechetom za ich trud i bezinteresowność, za zdarte gardło i potargane nerwy? Czy jesteśmy wdzięczni żonie za czystą koszulę i przygotowanie obiadu? Mężowi za naprawienie żelazka, kranu, przyniesione pieniądze...? Czy jesteśmy wdzięczni Bogu za życie, za zdrowie, za oczy, za bijące serce, zdrowe ręce, za wiarę...? Czy jesteśmy wdzięczni? Jeśli tak, to znaczy, że jesteśmy mądrzy. Bo tylko głupi bierze i nie dziękuje. Mądry wie, że wdzięczność jest najskuteczniejszą prośbą o dalszy dar. Tej mądrości uczy nas Chrystus, wychwalając wdzięczność uzdrowionego z trądu Samarytanina.
Ks. Edward Staniek
AKADEMIA PARAFIALNA (AP)
Przy Parafii pw. Świętej Katarzyny w Będzinie – Grodźcu
Rada Naukowa:
Akademia Parafialna (AP) jest autorskim projektem edukacyjno-profilaktycznym przygotowanym przez: Akademia jest forum popularyzacji najnowszych osiągnięć pedagogiki, socjologii, psychologii, etyki i nauk pokrewnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień diagnozy i profilaktyki problemów wychowawczych i patologii społecznych (zaburzeń) obecnych w młodym pokoleniu. Akademia podejmie próbę ukazania holistycznego spojrzenia na zjawiska i problemy, z jakimi spotykają się, rodzice, wychowawcy, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni oraz pracownicy instytucji opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych.
Cel działania Akademii:
poszerzanie wiedzy socjo-pedagogicznej i psychologicznej oraz umiejętności metodycznych i praktycznych. Formy zajęć:
- wykłady autorskie,
- warsztaty metodyczne,
- wyjazdy studyjne,
- seminaria,
- konferencje
Adresaci: Seminaria, warsztaty metodyczne i konferencje organizowane przez AP adresowane są do wszystkich zainteresowanych.
Spotkania: 1 raz w miesiącu. Inauguracja 22.10.2013r. Po Mszy św. wieczornej.
Miejsce: salka na plebanii przy parafii św. Katarzyny w Będzinie Grodźcu
Czas : 45-60 minut
Metoda: warsztaty edukacyjne, wykłady studyjne, wyjazdy
Proponowana tematyka:
- Czynniki chroniące i ryzyka w zachowaniach ryzykownych
- Kilka sposobów na trudne dziecko
- Podstawy zasad komunikacji interpersonalnej
- Jak rozmawiać z dziećmi
- Dlaczego warto wychowywać w granicach i normach?
- Małe dzieci a nowe multimedia – co, jak, kiedy?
- Nasze dziecko ma komputer i co dalej…
- Netykieta – jak zachować się w sieci?
- Etiologia zaburzeń zachowania i uzależnień
- Rozpoznawanie zachowań narkotykowych i dopalaczowych
- Kiedy dziecko eksperymentuje….
- Dlaczego warto i jak mówić NIE! DZIĘKUJĘ
- Lekomania – zjawisko, zagrożenia
- Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży
- Współczesna rodzina
- Konflikty w rodzinie jak zaradzić? Spór o kształt współczesnej rodziny