Nasz Kościół, nr 329 (13.03.2016r)
- Utworzono: wtorek, 15, marzec 2016 19:24
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Jana:
Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz? Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień. I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił? A ona odrzekła: Nikt, Panie! Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz.
Na świecie ciągle zbyt wielu jest tych, którzy potępiają, a także zbyt wielu obojętnych i pobłażliwych. I wciąż za mało jest ludzi prawdziwie miłosiernych. Jeśli zajmujesz się sądzeniem innych, to znaczy, że zapominasz o tym, iż sam jesteś grzesznikiem. Zapomniałeś, że Jezus przychodzi nie do tych, którzy potępiają, ale do tych, którzy są grzeszni. Szkoda czasu i energii na porównywanie się z innymi, na sądzenie ich. A przede wszystkim szkoda nie skorzystać z łaski przebaczenia, którą Bóg każdego dnia chce nas obdarzać.
o. Przemysław Ciesielski OP & Łukasz Kubiak OP
PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (11)
Ambasadorzy ŚDM
Znani dziennikarze, aktorzy, muzycy, sportowcy, podróżnicy czy działacze społeczni będą popularyzować spotkanie młodych w Krakowie w lipcu 2016 roku oraz rozpowszechniać idee Światowych Dni Młodzieży.
- Ambasadorzy to ludzie, którzy swoją postawą nas zaintrygowali – a więc wiemy, że są to osoby, które inspirują młodych ludzi. Chcemy, aby pomogły nam zapraszać pielgrzymów do Krakowa i przez kolejne 8 miesięcy mówić o tej wielkiej idei Światowych Dni Młodzieży – powiedziała Katolickiej Agencji Informacyjnej Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM 2016. Dodała, że dzięki swoim dokonaniom zawodowym Ambasadorzy są również przykładem, że wiara chrześcijańska jest fundamentem dobrego i kreatywnego życia.
Ambasadorzy Światowych Dni Młodzieży to osoby wywodzące się z różnych środowisk. Wśród zaszczytnego grona znaleźli się m.in. aktorzy (Radosław Pazura czy Maciej Musiał), muzycy (Patrycja i Grzegorz Markowscy, Łukasz i Paweł Golcowie, Muniek Staszczyk czy Darek Malejonek), dziennikarze (Przemysław Babiarz i Brygida Grysiak-Ciesiołkiewicz), duchowni (bp Rafał Markowski, ks. Jan Kaczkowski), sportowcy (Jerzy Dudek czy Mateusz Ligocki) oraz podróżnicy (Marek Kamiński i Jan Mela). -
Moim zdaniem moc całej naszej grupy polega na różnorodności. Na tym, że nie jesteśmy ikonami religijności i świętości, bo generalnie ludzie nie są święci. Są wadliwi, bardzo często słabi, tak jak i my. Sądzę, że przez tą różnorodność wielu innych ludzi może odnaleźć się w historii któregoś z Ambasadorów i pomyśleć, że przecież też nadaje się dla Pana Boga. Myślę, że to w tym właśnie chodzi – powiedział o roli Ambasadora podróżnik Jasiek Mela.
- Przyjeżdżajcie na Światowe Dni Młodzieży w Polsce, bo właśnie tam będzie na Was szczególnie czekał Pan Bóg i będzie dotykać Was swoją miłością. Będą mocne przeżycia wspólnie z ludźmi z całego świata. Pokażmy wszystkim, że chrześcijaństwo to przede wszystkim wewnętrzna radość – w prostych słowach swoje zadanie jako Ambasadora wypełnił z kolei już tuż po gali muzyk Darek Malejonek.
Jak podkreśla kard. Stanisław Dziwisz najważniejsze w byciu Ambasadorem ŚDM 2016 jest godne reprezentowanie toczących się przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Chodzi o przekazywanie myśli, tego, na czym nam zależy. Aby do młodzieży skutecznie dojść z istotnymi treściami, bo przecież właśnie one zostaną w sercach i umysłach po zakończeniu tego wielkiego święta młodych” – ocenił.
Teledysk do hymnu
30 tysięcy ujęć i 11 miesięcy pracy – tak w skrócie można przedstawić historię powstawania teledysku do hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zdjęcia do klipu rozpoczęły się jesienią 2014 roku w studiu w Alwerni podczas nagrywania hymnu Światowych Dni Młodzieży.
W teledysku nie ma aktorów, jest prawdziwa matka z dzieckiem, prawdziwy artysta, który na żywo tworzy mural z Jezusem Miłosiernym, jest pan Artur, którego życie ułożyło się tak, że jest bezdomnym, są wokaliści, którzy włożyli swoją wrażliwość w to, by opowieść w teledysku była autentyczna, są także wolontariusze z międzynarodowej sekcji, którzy na co dzień pracują w Komitecie Światowych Dni Młodzieży.
- Chcieliśmy pokazać żywy Kościół, a nie jego zabytki. Mniej świętych z obrazków a więcej zwyczajnych ludzi, żyjących tu teraz, wprowadzających dobro. W historii, którą opowiadamy, jest autentyczność, której mogą szukać młodzi ludzie - mówi Marcin Jończyk ze Stacji7.pl, autor zdjęć i operator.
Zdjęcia kręcone były w różnych miejscach Polski: Ojcowskim Parku Krajobrazowym podczas nocy spadających gwiazd, w Tatrach, Łagiewnikach i w Brzegach, gdzie odbędzie się główne spotkanie z papieżem Franciszkiem, jak również na ulicach miast w tłumie spieszących się ludzi.
Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim „poruszenie” Ducha Świętego w sercach ludzi. To ruch różnych środowisk w jedną stronę dobra - Miłosierdzia Bożego. Taki szlachetny szczyt postawił przed młodymi Pan. Teledysk jest niczym innym jak opisem jak we wspólnym entuzjazmie młodzi różnych środowisk dają się porwać ku szczytnym wyzwaniom. Duch przezwycięża nasze ludzkie ograniczenia, lęki i kalkulacje. Miłosierdzie porywa na najpiękniejsze szczyt – zaznacza ks. Adam Paryszwka SDB, dyrektor Departamentu Komunikacji Światowych Dni Młodzieży, Kraków 2016.
Teledysk można m.in. obejrzeć na stronie www.smds.pl.
kjk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
POMOC W PRZYGOTOWANIU DO SAKRAMENTU POKUTY I POJEDNANIA
Do spowiedzi trzeba się przygotować! To oczywiste. Nieporozumieniem byłoby zaraz po wejściu do kościoła rozglądać się za najkrótszą kolejką do konfesjonału, aby jak najszybciej się wyspowiadać.
Demon pośpiechu może nas łatwo zwodzić. Sprawy Boże należy traktować poważnie, z szacunkiem i bez pośpiechu.
Kościół jasno i wyraźnie mówi o tym, co jest konieczne, aby Sakrament Pokuty przyjąć ważnie i godnie. Chodzi tu o pięć warunków dobrej spowiedzi:
Rachunek sumienia (na podstawie Przykazań Bożych i kościelnych).
Żal za grzechy.
Mocne postanowienie poprawy.
Wyznanie grzechów czyli szczera spowiedź.
Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
Te pięć warunków powinniśmy wypełnić najlepiej, jak możemy – starannie!
Najcenniejsza w oczach Bożych jest moja własna modlitwa, nawet wtedy, gdy jest chaotyczna i bezładna. Niekoniecznie też musi ona być wyrażona słowami. Jeżeli jednak trudno mi się na nią zdobyć, mogę odmówić poniższą modlitwę.
Modlitwa przed rachunkiem sumienia
Ojcze nieskończenie Dobry, staję przed Tobą, aby przez chwilę spojrzeć na ostatni odcinek mego życia i ocenić go według Twoich przykazań.
Przychodzę, by przeprosić Ciebie za moje czyny, słowa a nawet pragnienia, których się dziś wstydzę. Przychodzę, by prosić Cię o przebaczenie moich grzechów, zaniedbań i błędów. Wiem, że jestem winny.
Miłosierny i Wszechmocny Ojcze, objaw mi tajemnicę zła zawartą w każdym moim upadku spraw, bym dostrzegł siłę grzechu niszczącą mnie, jak i moich bliskich; Daj, bym mógł zrozumieć wielkość Twojej przebaczającej Miłości i spraw, by mój dzisiejszy powrót do Ciebie był tak zdecydowany i całkowity, jak powrót ewangelicznego syna marnotrawnego.
Proszę Cię również Ojcze, udziel mi odwagi potrzebnej do jasnego wyznania wszystkich moich grzechów przed kapłanem, którego upoważniłeś, by za chwilę w Twoim imieniu mnie osądził; Jemu samemu udziel dużo cierpliwej i mądrej miłości, by zarówno mnie jak i wszystkich, którzy dziś przed nim wyrażają swe grzechy, dobrze zrozumiał i udzielił właściwych wskazówek na dalsze życie.
A teraz Ojcze, dla którego nic nie jest ukryte, ześlij Ducha Świętego, niech On swoim światłem rozjaśni moją pamięć, abym w rachunku światłem właściwie ocenił moje życie i abym z moich grzechów i pomyłek potrafił wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość.
/Dorosły, Kraków 1982(3)/
Grzech ciężki zachodzi wtedy, gdy w sprawie ważnej, zupełnie świadomie i zupełnie dobrowolnie przekraczamy przykazanie Boże lub kościelne. Sprawy ważne to np. wiara, ofiara Mszy św., życie i zdrowie własne lub bliźniego, wierność małżeńska, mienie osobiste lub społeczne o większej wartości, czystość płciowa itp.
Kto w takich sprawach przekracza przykazania, grzeszy ciężko, ale tylko wtenczas, gdy czyni to całkiem świadomie i dobrowolnie. To znaczy:, kiedy dobrze wie, co czyni, i wie, że to właśnie jest grzechem ciężkim, oraz kiedy naprawdę chce to uczynić i czyni to sam od siebie.
Grzech lekki popełniamy wtedy, gdy w mniej ważnej sprawie przekraczamy przykazanie Boże lub kościelne, lub kiedy grzesząc w ważnej sprawie, nie bardzo wiedzieliśmy, co robimy, albo też nie uczyniliśmy tego całkiem dobrowolnie.
RACHUNEK SUMIENIA - PRZYKAZANIA BOŻE
I PRZYKAZANIE - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
Mówi o miejscu Boga w naszym życiu. Należy, więc postawić sobie pytanie: - o czas dla Boga, czy nie jest spychany na margines życia, na koniec dnia? - czy nie brakuje codziennej modlitwy, i jak ta modlitwa wygląda? Może jest odmawiana bezmyślnie i w pośpiechu? - czy wiara w Boga się rozwija (poprzez np. czytanie Pisma św. książek i gazet religijnych)? - czy to, co czytam, oglądam, a także ludzie, których spotykam, pomagają mi zbliżać się do Boga, czy mnie od Niego oddalają? - czy umiem się przyznać do wiary i przeciwstawić złu tam, gdzie je dostrzegam?
II PRZYKAZANIE - Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.
Mówi o szacunku wobec Boga i tego, co święte. Należy, więc postawić sobie pytanie: - czy nie odrzucam woli Bożej wyrażonej w przykazaniach i nauce Kościoła (np. przez mówienie: "dla mnie to nie jest grzechem")? - czy nie odrzucam Boga przez długotrwałe unikanie spowiedzi św. i trwanie w grzechu śmiertelnym? - czy nie przysięgałem bez potrzeby, fałszywie, lub czy dotrzymałem przysięgi? - czy nie wyszydzałem Kościoła, ludzi, którzy starają się na co dzień ukazywać swą wiarę? - czy szanowałem imiona i rzeczy święte?
III PRZYKAZANIE - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
Mówi o wypełnianiu obowiązków religijnych. W związku z tym należy postawić sobie pytanie: o udział we Mszy św. w niedzielę i święta, (jeżeli zdarzały się zawinione nieobecności, należy podać ilość i powód), w jaki sposób uczestniczę we Mszy św. (słuchanie oraz zaangażowanie we wspólną modlitwę)? - czy nie zakłócam świątecznego charakteru niedzieli przez niepotrzebną pracę? - czy staram się ubogacić niedzielę czytaniem Biblii, dobrych książek, oglądaniem dobrych programów w telewizji lub ciekawymi Spotkaniami? - czy potrafię domownikom przypomnieć o Mszy św. i właściwym przeżyciu niedzieli? - czy zachowuję posty nakazane w Kościele? - czy powstrzymywałem się od udziału w zabawach i dyskotekach w okresie Adwentu i Wielkiego Postu? - czy przystąpiłem do spowiedzi i Komunii św. w okresie wielkanocnym?
IV PRZYKAZANIE - Czcij ojca swego i matkę swoją.
Jest wezwaniem do okazywania szacunku i wdzięczności rodzicom, nauczycielom i przełożonym. Przykazanie to porusza następujące problemy: - sposób odnoszenia się do wspomnianych osób, - uczciwość, prawdomówność w stosunku do nich, - dbałość o ich dobre imię, - podejmowanie codziennych obowiązków domowych i szkolnych, - gotowość do wzięcia odpowiedzialności za sprawy domowe i rodzinne (np. pomoc w sprzątaniu, czy innych domowych zajęciach).
V PRZYKAZANIE - Nie zabijaj
Wzywa nas do szacunku oraz ochrony życia swojego i innych ludzi. W związku z tym nakazuje: - szanować i bronić życia na każdym etapie jego istnienia (od poczęcia, aż do śmierci), - nie godzić się na jego lekceważenie (zwłaszcza w dyskusjach na temat zabijania dzieci nienarodzonych), - dbać o zdrowie (zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieodpowiedni ubiór, okaleczenie). Grzechem jest także: - znieważanie drugiego człowieka słowem lub czynem, - uleganie uczuciu nienawiści, złości, - brak dążenia do zgody, - niechętne przebaczenie, - próba samobójstwa, - ucieczka z domu, - dręczenie zwierząt, - niszczenie przyrody, - i oczywiście zabójstwo.
VI PRZYKAZANIE - Nie kradnij
Staje na straży godności człowieka i szacunku w dziedzinie przekazywania życia. Grzechy przeciw temu przykazaniu to: - współżycie przedmałżeńskie, - rozbudzanie pożądliwości przez pieszczoty i pocałunki, - uczynki nieskromne dokonywane w samotności (samogwałt, czyli masturbacja, onanizm), - nieskromne rozmowy, - rozbudzanie pożądliwości i nieskromnych myśli przez lekturę, oglądanie filmów lub czasopism pornograficznych, - prowadzenie innych ludzi do nieczystości przez słowa lub czyny.
VII PRZYKAZANIE - Nie cudzołóż
Stoi na straży własności drugiego człowieka oraz własności wspólnej. W zakres tego przykazania wchodzą następujące sprawy: - kradzież, - niszczenie własności innych lub wspólnej (np. urządzeń miejskich), - nie oddanie rzeczy skradzionych lub znalezionych, gdy znamy właściciela, - oszustwo, - nieuczciwy zysk. Należy w tym przykazaniu określić także jak wielka była szkoda wyrządzona przez popełniony grzech.
VIII PRZYKAZANIE - Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
Mówi o odpowiedzialności za słowo. Trzeba, więc zadać sobie pytanie: - o prawdę i kłamstwo w życiu, czy nie posługuję się półprawdą? - czy nie zaszkodziło się komuś poprzez oszczerstwo (mówienie nieprawdy), obmowę (rozgłaszanie słabości drugiej osoby), plotki, podejrzenia i posądzenia? - jak wyglądało spełnianie obietnic i dotrzymywanie tajemnicy? - czy w życiu nie zachowuję się w sposób obłudny? - czy potrafię uznać własne błędy i doceniać zalety innych?
IX PRZYKAZANIE - Nie pożądaj żony bliźniego swego.
Obejmuje grzechy, które są znakiem wewnętrznego nieuporządkowania w dziedzinie seksualnej. Wiele z nich może pojawić się w okresie dojrzewania. Należy, więc zwrócić uwagę: - czy nie są świadomie i dobrowolnie dopuszczane nieskromne myśli, wyobrażenia i pragnienia? - czy zdobywanie wiedzy z dziedziny seksualnej, które jest czymś potrzebnym, nie prowadzi do rozbudzenia tej sfery życia? - czy nie zdarzają się rozmowy, które mają doprowadzić do rozbudzenia pożądania? - czy celowo nie poszukuję tego, co prowadzi do grzechów nieczystych? czy świadomie i dobrowolnie nie podtrzymuję w swej pamięci nieskromnych myśli, pragnień i obrazów? - czy nie jestem dla innych powodem nieskromnych myśli i wyobrażeń przez sposób bycia, słowa oraz ubiór? - czy celowo nie ubieram na siebie takich strojów, które mają "prowokacyjny charakter"?
X PRZYKAZANIE - Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Zwraca uwagę na sferę niewłaściwych pragnień, które rodzą się w człowieku na widok tego, co inni posiadają. Należy zwrócić uwagę: - na rodzące się uczucia zazdrości, - czy stan posiadania innych nie rodzi we mnie uczucia nienawiści, nieżyczliwości i czy nie prowadzi do podejrzeń, obmowy? - czy umiem się cieszyć i dziękować Bogu za to, co posiadam? - czy umiem się dzielić z innymi tym, co mam? - czy jestem wrażliwy na potrzeby innych ludzi, czy dostrzegam ich potrzeby? - czy moje życie jest poukładane wg właściwej hierarchii wartości (czy sprawy materialne nie zasłaniają tego, co prowadzi do Boga i ludzi)?
PRZYKAZANIA KOŚCIELNE
I PRZYKAZANIE: W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych
Czy w każdą niedzielę chodzę na Mszę świętą? Czy zawsze przychodzę na nią punktualnie? Bóg mówi do mnie przez Pismo Święte, a jaka jest moja modlitwa? Czy uczestniczę aktywnie we Mszy świętej? Które z dobrych uczynków minionego tygodnia złożyłem Bogu w ofierze Mszy świętej? Czy jako rodzic daję moim dzieciom przykład chrześcijańskiego życia? Wiele spraw mam do załatwienia. Czy podejmuję w dniu świętym prace, które mogłem wykonać w tygodniu, a zaniedbałem je z lenistwa?
II PRZYKAZANIE: Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty
Bóg jest moim Ojcem. Czy chętnie i z ufnością korzystam z Jego miłosierdzia? Czy przygotowuję się do sakramentu pokuty z miłości do Boga i Kościoła? Czy potrafię przebaczyć komuś, kto wyrządził mi krzywdę?
III PRZYKAZANIE: Przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjąć komunię świętą
Do komunii świętej mogę przystąpić tylko w stanie łaski uświęcającej! Czy nie przyjąłem komunii świętej świętokradzko? Jak odnoszę się do tajemnicy Chrystusa obecnego w Eucharystii? Czy dziękuję Bogu za Jego dary i rozwijam swoje talenty?
IV PRZYKAZANIE: Zachować nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach
Wolna wola jest darem Boga. Czy potrafię panować nad słabościami mego ciała?
V PRZYKAZANIE: Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła
Czy moja wiara uzdalnia mnie do troski o braci i siostry w wierze? Czy okazuję wdzięczność Bogu i ludziom? Czy chętnie angażuję się w różne akcje parafialne?
AKT ŻALU
Zmiłuj się nade mną, Ojcze, w miłosierdziu swoim, w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość! Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego! Uznaję, bowiem nieprawość swoją, a grzech mój jest zawsze przede mną. Przeciwko Tobie samemu zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest przede mną. Okaż się miłosierny w swym wyroku i łaskawy w swoim sądzie. Oto urodziłem się obciążony winą i jako grzesznika poczęła mnie matka. Pokrop mnie krwią płynącą z Krzyża, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję. Spraw, abym usłyszał radość i wesele i niech się raduje serce przez grzech zranione! Odwróć swe oblicze od moich grzechów i wymaż wszystkie moje przewinienia! Stwórz, Ojcze, we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha! Nie odrzucaj mnie od swego oblicza i nie odbieraj mi świętego ducha swego! Przywróć mi radość z Twojego zbawienia i wzmocnij mnie duchem ofiarnym! Będę nieprawych nauczał dróg Twoich i wrócą do Ciebie grzesznicy. Ojcze, moją ofiarą, jest duch skruszony, pokornym i skruszonym sercem Ty, Ojcze, nie gardzisz.
MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY
Panie Jezu, przychodzę, aby uznać tajemniczy związek między moimi grzechami a Twoją męką, czynami moimi a czynami Twoimi. Przychodzę, aby prosić Cię o przebaczenie, aby doznać Twego miłosierdzia. Przychodzę, bo wiem, że Ty możesz i chcesz przebaczyć, albowiem Tyś jest moim odkupicielem, Tyś jest moją nadzieją. /Papież Paweł VI/
Dobry Boże, z łaską Twoją chcę unikać każdego ciężkiego grzechu i złej sposobności (powiedz od siebie, jaka to sposobność). Szczególnie postanawiam…, (co postanowisz sobie na najbliższy okres?).
O Boże, błogosław moje postanowienie. Amen.
/Do Ciebie, 240-241/
Modlitwa przed spowiedzią:
Panie Jezu, chcę Ci wyznać z całą szczerością wszystkie moje grzechy. Dlatego proszę Cię, daj mi Twego Ducha, aby oświecił moje serce i rozum, bym przypomniał sobie wszystko zło, jakiego się dopuściłem od ostatniej spowiedzi świętej w moich słowach, myślach, uczynkach i zaniedbaniach.
SPOWIEDŹ...
Modlitwa po spowiedzi
O Boże, jak wielka jest twoja dobroć i miłość! To Ty dziś przez posługę kapłana odpuściłeś mi grzechy. To Ty znów obdarzasz mnie swoją łaską. Jestem Twoim dzieckiem! Dzięki Ci za dobroć, za przebaczenie! Nie chcę już nigdy utracić Twojej przyjaźni. Proszę Cię o pomoc, bym szczerze się poprawił, bym wytrwał/a/ w Twej łasce. Od dziś szczególnie postanawiam unikać tego grzechu (wymień, jakiego, którym najczęściej Ciebie obrażałem/am/.
Jezu, któryś umarł za mnie i zmartwychwstał, aby obdarzyć mnie nowym życiem, spraw bym żył/a/ zawsze w zjednoczeniu z Tobą, bym z Tobą i przez Ciebie w jedności z Duchem Świętym wielbił/a/ Ojca niebieskiego, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Matko Boża, Matko Łaski Bożej, Tobie powierzam siebie, zachowaj mnie w miłości Twego Syna Jezusa Chrystusa. Święty Aniele Stróżu mój strzeż duszy i ciała mego. Amen.
ZADOŚĆUCZYNIENIE BOGU I BLIŹNIEMU
Opracował ks. Paweł Sproncel
PODZIĘKOWANIA
Wszystkim, którzy uczestniczyli w pogrzebie mojej żony śp. Marii Ciepiela, zmarłej 26 lutego br., składam serdeczne podziękowania. Pamiętamy o Niej. Bolesław Ciepiela
Z wielkim bólem żegnamy naszą podopieczną śp. Marię Ciepiela po długiej naszej opiece w czasie jej choroby. Jednocześnie składamy wyrazy współczucia Jej Mężowi wraz z najbliższą Rodziną. Jerzy Nowak (rehabilitant z Czeladzi) i Magda Małkiewicz (opiekunka z Łagiszy).
Bolesławowi Ciepieli, byłemu długoletniemu prezesowi SITG Koło „Zagłębie” w Będzinie, wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci żony Marii składają koledzy.
Kawalerowi Orderu św. Stanisława, Bolesławowi Ciepieli i jego Rodzinie, wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci żony śp. Marii Ciepiela składa Komandoria Zagłębiowska.
Wyrazy głębokiego współczucia Bolesławowi, jego synowi i córce z powodu śmierci Marii Ciepiela składają Przyjaciele: Stanisław Góra, Marian Tutaj i Tadeusz Trzcionka.
Długoletniemu Prezesowi Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Będzinie - Bolesławowi Ciepieli i jego rodzinie, wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci żony śp. Marii Ciepiela składają członkowie
OCHRZCZENI
- Zuzanna Agnieszka Duc
ZMARLI
- Elżbieta BANAŚ
- Wanda Cesarz
- Violetta BERNACKA
ŻYCZENIA
W Dniu urodzin, Kasi i Robertowi Frączek życzymy dużo zdrowia, uśmiechu, spełnienia wszystkich marzeń oraz błogosławieństwa Bożego!
Ewita, Agnieszka i Rodzice