Nasz Kościół, nr 272 (08.02.2015r)
- Utworzono: poniedziałek, 09, luty 2015 12:14
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według św. Marka:
Jezus po wyjściu z synagogi przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł do niej i podniósł ją ująwszy za rękę, tak iż gorączka ją opuściła. A ona im usługiwała. Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto było zebrane u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ wiedziały, kim On jest. Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: Wszyscy Cię szukają. Lecz On rzekł do nich: Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.
„Jak trwoga, to do Boga” – kwitujemy czasem postawę kogoś, kto przypomina sobie o Bogu tylko w nieszczęściu. Jednak w dzisiejszej Ewangelii Jezus uzdrawia wielu chorych i opętanych, nie pytając o niczyją dojrzałość ani czystość motywacji. „On leczy złamanych na duchu i przewiązuje im rany” – śpiewamy w psalmie. I tylko świadectwo św. Pawła, oddającego całe życie dla Ewangelii, czy uzdrowionej teściowej Piotra, która służy innym, uświadamia nam, że prawdziwe spotkanie z miłością Boga domaga się od nas odpowiedzi.
Mira Majdan
CEZARY CHLEBOWSKI
Cezary Chlebowski, Grodźczanin, był jednym z największych autorytetów historii Grodźca. Doktor nauk humanistycznych, historyk, zamieszkiwał od wielu lat w Warszawie.’
Znam i posiadam jego dwa wspaniałe opracowania, w których mówi m.in. o Grodźcu. Kiedy w 2006 r. na łamach tygodnika zagłębiowskiego ukazał się mój tekst o jubileuszu Szkoły Podstawowej na tzw. Pekinie w Grodźcu, on napisał do tego tygodnika nieco szerszą informację z pewnym małym „sprostowaniem”. Cezary Chlebowski był recenzentem kilku moich książek, a także pisał o mnie i mojej twórczości na łamach prasy i tygodników, w tym m.in. w „Solidarności”.
Wydaje mi się, że wskazane jest, aby ten tekst, a także i tekst recenzji zamieszczonej w mojej ostatniej, bo już dziesiątej książce o Grodźcu, zatytułowanej „Grodziec dawniej i dziś. cz. 3. Ludzie i ich zainteresowania”, wydanej w 2005 r., zamieszczony został w całości, aby młodzi historycy grodzieccy, a także i ci mieszkańcy nieznający moich prac służących udokumentowaniu historii Grodźca, poznali je, a może nawet docenili. Tu wspomnę, że 10 książek wydanych o Grodźcu pod moim nazwiskiem, to obszerna monografia tej dzisiejszej dzielnicy Będzina (a kiedyś samodzielnego, młodego i najmniejszego miasta w ówczesnym województwie śląsko-dąbrowskim). Ostatnio w gazetce „nasz Kościół”, wydawanej przez parafię pw. św. Katarzyny w Grodźcu, podano wykaz kolejnych dziesięciu książek o Grodźcu. Ile łącznie wspomniane książki zajmują stron oraz ile w nich zamieszczono ilustracji, to proponuję, by ciekawscy czytelnicy zliczyli.
Wspomniałem o Cezarym Chlebowskim, bo był mi życzliwy i służył zawsze radą. Jeszcze za jego życia w wydanym dziele pod redakcją Pawła Majerskiego zatytułowanym „Pisarze i badacze literatury w Zagłębiu Dąbrowskim. Słownik biobibliograficzny” t. 1, 2002, zamieszczony został biogram pisarza, dziennikarza, publicysty, prozaika, historyka – dr. Cezarego Chlebowskiego.
Niestety, dr Cezary Chlebowski zasłużony dla Ziemi Zagłębiowskiej zmarł. Notkę o nim mojego autorstwa zamieszczono w czasopiśmie społeczno-kulturalnym „Nowe Zagłębie”. Czy dziś po latach ktoś wspomni o grodzieckim historyku dr. Cezarym Chlebowskim, pokaże czas. A także jego postulaty, by Grodziec powrócił kiedyś do rangi samodzielnego miasta oraz by zmieniono nazwy ulic Nowotki i Róży Luksemburg – okaże czas.
Bolesław Ciepiela
FERIE W MIEŚCIE
Zapraszamy wszystkie dzieciaki spędzające ferie w mieście do Filii Ośrodka Kultury:
- Zajęcia plastyczne – poniedziałek i wtorek od 9:00 do 12:00
- Bajkowe ferie-kino dla najmłodszych – piątek od 10:00
- Zajęcia teatralne – wtorek (10.02) od 13:00 do ok. 15:00
- Warsztaty brydżowe i szachowe – wtorki od 10:00 do 13:00
- Bal karnawałowy – piątki od 16:00 – 18:00 (zapisy)
- Spektakl teatralny dla dzieci: 9.02 o godzinie 13:00
Wszystkie zajęcia odbywają się w filii OK w Grodźcu, przy ul. Słowackiego 2. Wstęp wolny. Tel. (32) 725 65 85. www.ok.bedzin.pl
DAMIAN HOLECKI W GRODŹCU
Zapraszamy sympatyków Radia Fest oraz Radia Piekary w którym Damian jest gwiazdą. Zachęcamy do spędzenia walentynkowego wieczoru wraz z muzyką Damiana Holeckiego. Koncert odbędzie się 14 lutego o godz. 16:00 w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. Wstęp: 20 zł./os. przedsprzedaż. W dniu koncertu: 25 zł. Bilety do nabycia w Filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. Bez rezerwacji miejsc.
ZAMYŚLENIA
Adam Mickiewicz powinien być pochowany nie na Wawelu, a na Litwie. Najlepiej w Soplicowie. Tam by go Pan Tadeusz Soplica odwiedzał.
"Właśnie dwukonną bryczką wjechał młody panek..." i on nie pod dworek by zajeżdżał by tam aż do znudzenia pociągać za sznurek by stary Dąbrowskiego usłyszeć mazurek, ale najpierw by pojechał na cmentarz leżący sto kroków od ruin zamku by tam na grobie Adama polne kwiaty złożyć -nawet bursztynowy świerzop, chociaż to podobno chwast- i podziękować za życie, które mu Adam dał. I to jakie życie? Wieczne. Ale co tu dużo mówić, pan Tadeusz to niezbyt ciekawy osobnik. Takim jest on właściwie człowiekiem bez właściwości. Każda inna postać jest w poemacie Adama krwista , dynamiczna z osobowością aż wylewającą się z ram . A Tadeusz drętwy, tak prawdę mówiąc nadaję się tylko do tego by pociągać za ten sznurek by stary Dąbrowskiego usłyszeć mazurek. Można podejrzewać że na jego świadectwie aż roiło się od ocen mierny. No ale to właśnie on dał tytuł temu ponadczasowemu dziełu Adama . Jak to wytłumaczyć?
Grzegorz Pieńkowski
ZMARLI
- Michalina Czapla
- Zdzisław Jaworski
- Zofia Saderska
ŻYCZENIA
Kochana Agatko! Na imieniny życzymy Ci, samych radosnych w życiu dni. Sukcesów w życiu, szczęścia, przyjaciół grona i pomyślności. Aby Dobry Pan Bóg zawsze Ci błogosławił a Matka Boża wspierała swą nieustającą opieką
Rodzice i Dziadkowie
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów