Nasz Kościół, nr 271 (01.02.2015r)
- Utworzono: niedziela, 01, luty 2015 11:29
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Marka:
W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.
Bliskość Boga może czasem budzić lęk. Przychodzi nam wtedy ochota powtórzyć słowa z dzisiejszych czytań mszalnych: „Niech więcej nie słucham głosu Pana Boga mojego (…), abym nie umarł”, albo: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku?”, a następnie wycofać się do swoich ludzkich, bezpiecznych spraw. Czy stając dziś przed Bogiem na początku Mszy świętej, odważymy się rzeczywiście otworzyć serca na Jego słowo z wiarą, że wbrew wszystkim naszym lękom zawarta w nim prawda nie niszczy, lecz wyzwala?
Mira Majdan
PRZETARŁ ŚCIEŻKI
Dając tytuł mojemu artykułowi „Przetarł ścieżki”, mam na uwadze Bolesława CIEPIELĘ. Był przewodniczącym sekcji historycznej Towarzystwa Przyjaciół Grodźca. Pracował nieprzerwanie w kopalni „Grodziec” jako osoba dozoru ruchu i kierownictwa kopalni (był głównym inżynierem wentylacji i kierownikiem robót górniczych. Jest autorem 49 książek, w tym 10 o Grodźcu. Już na emeryturze otrzymał kolejne wyższe stopnie w hierarchii górniczej: dyrektora górniczego, a dwa lata temu stopień generalnego dyrektora górniczego ( to na pewno dla niego wielki zaszczyt).
Ale do rzeczy, wyjaśnię, dlaczego dałam temu tekstowi tytuł „Przetarł ścieżki”. Rzeczywiście - „przetarł”, bo zasłużył się dla Grodźca, bo to dzięki jego pasji pisarskiej, kronikarskiej a także publicystycznej Grodziec ma 10 książek (w których opisano Grodziec od początku do końca). Napisać tyle książek o miejscowości, w której pracował całe swoje życie, to bardzo dużo. Pisząc książki o różnej tematyce, gromadził wokół siebie ludzi życzliwych , tych, którzy przekazywali mu wiele archiwalnych zdjęć, informacji na piśmie i spotykali się z nim na bieżąco. Tu należy wymienić już nieżyjących: Ewa Kędzior, Rajmund Machura, Józef Pogoda, Stanisław Bryła, Mieczysław Kozioł, Lucjan Zagórny i innych. Bolesławowi Ciepieli pomagali także: Ryszard Proszowski, Ryszard Wojciechowski, Janina Bacia, Janina Kozłowska, Elżbieta Mandat, Kazimierz Strzyż, Jerzy Wieczorek, Włodzimierz Zimny i inni.
Bolesław Ciepiela jest mgr inż. górniczym, ale z zamiłowania „historykiem”, bo pisze, dokumentuje, ocala od zapomnienia. Zapisać historię po raz pierwszy to trudna i żmudna praca. Oczywiście mogą się pojawić małe „potknięcia”. Napisana i wydana książka to dokument, który „ocala od zapomnienia” dawne wydarzenia. Można ją zawsze uzupełnić, poprawić.
Ciepiela jest aktywistą społecznym i zawodowym z racji swojego technicznego wykształcenia. Jest prezesem Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Będzinie (ostatnio prezesem honorowym), prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło „Zagłębie” w Będzinie, wiceprezesem Klubu Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego im. Jana Przemszy – Zielińskiego. Opublikował wiele artykułów na łamach czasopism naukowo – technicznych. Rzeczywiście B. Ciepiela przetarł ścieżki w Grodźcu, pisał także o innych miejscowościach.
Ma Złoty Zaszczytny Medal nadany mu przez I Biskupa Sosnowieckiego, ma też Order św. Stanisława I klasy. Ostatnio został uhonorowany za swoje wybitne osiągnięcia, jako działacz Zagłębia Dąbrowskiego. W dniu 27 października 2014 roku w Muzeum Zagłębia w Będzinie odebrał brązowy medal „Gloria Artis”, nadany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast w dniu 8 listopada 2014 roku został nagrodzony Zagłębiowskim Pegazem za rok 2013, nadano mu go za wybitny wkład w badania dziejów Zagłębia oraz działalność pisarską przez Kapitułę Związku Zagłębiowskiego. Uroczystość odbyła się w Sosnowcu w Klubie im. Jana Kiepury.
Mieszkańcy Grodźca w pełni doceniają, trudną i czasochłonną pracę pana B. Ciepieli. To on przecierając ścieżki w swoich książkach o Grodźcu, ocalił od zapomnienia tych, co historię Grodźca tworzyli. Takim jak on ludziom, należy się cześć i chwała.
Janina Kozłowska
LUTY W OŚRODKU KULTURY W GRODŹCU
Zapraszamy wszystkie dzieciaki spędzające ferie w mieście do Filii Ośrodka Kultury:
- Zajęcia plastyczne – poniedziałki i wtorki od 9:00 do 12:00
- Bajkowe ferie-kino dla najmłodszych – piątki od 10:00
- Zajęcia teatralne – poniedziałek (02.02) i wtorek (10.02) od 13:00 do 15:00
- Warsztaty brydżowe i szachowe – wtorki od 10:00 do 13:00
- Bal karnawałowy – piątki od 16:00 – 18:00 (zapisy)
- Scrabooking (4, 5, 11 I 12 luty) od 9:00 – 12:00 (zapisy)
- Pachnące mydełka ( 4 i 11 luty) od 13:00 – 15:00 (zapisy)
- Spektakl teatralny dla dzieci: 9.02 o godzinie 13:00
Wszystkie zajęcia odbywają się w filii OK w Grodźcu, przy ul. Słowackiego 2. Wstęp wolny. Tel. (32) 725 65 85. www.ok.bedzin.pl
Damian Holecki w Grodźcu
Zapraszamy sympatyków Radia Fest oraz Radia Piekary w którym Damian jest gwiazdą. Zachęcamy do spędzenia walentynkowego wieczoru wraz z muzyką Damiana Holeckiego. Koncert odbędzie się 14 lutego o godz. 16:00 w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. Wstęp: 20zł/os. Przedsprzedaż. W dniu koncertu 25 zł. Bilety do nabycia w Filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. Bez rezerwacji miejsc.
ZMARLI
- Zdzisław Hatlapa
- Zbigniew Chrzanowski
ŻYCZENIA
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja NK