Nasz Kościół, nr 271 (01.02.2015r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Bliskość Boga może czasem budzić lęk. Przychodzi nam wtedy ochota powtórzyć słowa z dzisiejszych czytań mszalnych: „Niech więcej nie słucham głosu Pana Boga mojego (…), abym nie umarł”, albo: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku?”, a następnie wycofać się do swoich ludzkich, bezpiecznych spraw. Czy stając dziś przed Bogiem na początku Mszy świętej, odważymy się rzeczywiście otworzyć serca na Jego słowo z wiarą, że wbrew wszystkim naszym lękom zawarta w nim prawda nie niszczy, lecz wyzwala?

Mira Majdan

 

PRZETARŁ ŚCIEŻKI

Dając tytuł mojemu artykułowi „Przetarł ścieżki”, mam na uwadze Bolesława CIEPIELĘ. Był przewodniczącym sekcji historycznej Towarzystwa Przyjaciół Grodźca. Pracował nieprzerwanie w kopalni „Grodziec” jako osoba dozoru ruchu i kierownictwa kopalni (był głównym inżynierem wentylacji i kierownikiem robót górniczych. Jest autorem 49 książek, w tym 10 o Grodźcu. Już na emeryturze otrzymał kolejne wyższe stopnie w hierarchii górniczej: dyrektora górniczego, a dwa lata temu stopień generalnego dyrektora górniczego ( to na pewno dla niego wielki zaszczyt).

Ale do rzeczy, wyjaśnię, dlaczego dałam temu tekstowi tytuł „Przetarł ścieżki”. Rzeczywiście - „przetarł”, bo zasłużył się dla Grodźca, bo to dzięki jego pasji pisarskiej, kronikarskiej a także publicystycznej Grodziec ma 10 książek (w których opisano Grodziec od początku do końca). Napisać tyle książek o miejscowości, w której pracował całe swoje życie, to bardzo dużo. Pisząc książki o różnej tematyce, gromadził wokół siebie ludzi życzliwych , tych, którzy przekazywali mu wiele archiwalnych zdjęć, informacji na piśmie i spotykali się z nim na bieżąco. Tu należy wymienić już nieżyjących: Ewa Kędzior, Rajmund Machura, Józef Pogoda, Stanisław Bryła, Mieczysław Kozioł, Lucjan Zagórny i innych. Bolesławowi Ciepieli pomagali także: Ryszard Proszowski, Ryszard Wojciechowski, Janina Bacia, Janina Kozłowska, Elżbieta Mandat, Kazimierz Strzyż, Jerzy Wieczorek, Włodzimierz Zimny i inni.

Bolesław Ciepiela jest mgr inż. górniczym, ale z zamiłowania „historykiem”, bo pisze, dokumentuje, ocala od zapomnienia. Zapisać historię po raz pierwszy to trudna i żmudna praca. Oczywiście mogą się pojawić małe „potknięcia”. Napisana i wydana książka to dokument, który „ocala od zapomnienia” dawne wydarzenia. Można ją zawsze uzupełnić, poprawić.

Ciepiela jest aktywistą społecznym i zawodowym z racji swojego technicznego wykształcenia. Jest prezesem Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Będzinie (ostatnio prezesem honorowym), prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło „Zagłębie” w Będzinie, wiceprezesem Klubu Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego im. Jana Przemszy – Zielińskiego. Opublikował wiele artykułów na łamach czasopism naukowo – technicznych. Rzeczywiście B. Ciepiela przetarł ścieżki w Grodźcu, pisał także o innych miejscowościach.

Ma Złoty Zaszczytny Medal nadany mu przez I Biskupa Sosnowieckiego, ma też Order św. Stanisława I klasy. Ostatnio został uhonorowany za swoje wybitne osiągnięcia, jako działacz Zagłębia Dąbrowskiego. W dniu 27 października 2014 roku w Muzeum Zagłębia w Będzinie odebrał brązowy medal „Gloria Artis”, nadany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast w dniu 8 listopada 2014 roku został nagrodzony Zagłębiowskim Pegazem za rok 2013, nadano mu go za wybitny wkład w badania dziejów Zagłębia oraz działalność pisarską przez Kapitułę Związku Zagłębiowskiego. Uroczystość odbyła się w Sosnowcu w Klubie im. Jana Kiepury.

Mieszkańcy Grodźca w pełni doceniają, trudną i czasochłonną pracę pana B. Ciepieli. To on przecierając ścieżki w swoich książkach o Grodźcu, ocalił od zapomnienia tych, co historię Grodźca tworzyli. Takim jak on ludziom, należy się cześć i chwała.

Janina Kozłowska

 

LUTY W OŚRODKU KULTURY W GRODŹCU

Zapraszamy wszystkie dzieciaki spędzające ferie w mieście do Filii Ośrodka Kultury:

  • Zajęcia plastyczne – poniedziałki i wtorki od 9:00 do 12:00
  • Bajkowe ferie-kino dla najmłodszych – piątki od 10:00
  • Zajęcia teatralne – poniedziałek (02.02) i wtorek (10.02) od 13:00 do 15:00
  • Warsztaty brydżowe i szachowe – wtorki od 10:00 do 13:00
  • Bal karnawałowy – piątki od 16:00 – 18:00 (zapisy)
  • Scrabooking (4, 5, 11 I 12 luty) od 9:00 – 12:00 (zapisy)
  • Pachnące mydełka ( 4 i 11 luty) od 13:00 – 15:00 (zapisy)
  • Spektakl teatralny dla dzieci: 9.02 o godzinie 13:00

Wszystkie zajęcia odbywają się w filii OK w Grodźcu, przy ul. Słowackiego 2. Wstęp wolny. Tel. (32) 725 65 85. www.ok.bedzin.pl

Damian Holecki w Grodźcu

Zapraszamy sympatyków Radia Fest oraz Radia Piekary w którym Damian jest gwiazdą. Zachęcamy do spędzenia walentynkowego wieczoru wraz z muzyką Damiana Holeckiego. Koncert odbędzie się 14 lutego o godz. 16:00 w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. Wstęp: 20zł/os. Przedsprzedaż. W dniu koncertu 25 zł. Bilety do nabycia w Filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. Bez rezerwacji miejsc.

 

ZMARLI

  • Zdzisław Hatlapa
  • Zbigniew Chrzanowski

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Zapart, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.
Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów. Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".