Nasz Kościół, nr 261 (23.11.2014r)
- Utworzono: wtorek, 25, listopad 2014 09:51
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.
Ten, który jest Królem, jest też Pasterzem. Szuka swoich owiec, służy im i czeka, by miłość uczyniły treścią swojego życia. Pozwala im podejmować decyzje i doświadczać ich skutków. Te z nich, które wybrały dobro i świętość, zapytają Go: “Kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie, spragnionym i daliśmy Ci pić?”. Nie wiedzą o swej doskonałości, bo są skupione na potrzebach bliźniego. Prawdziwa świętość nie wie o sobie.
Hieronim Kaczmarek OP
GRODZIEC OPISANY. CO DALEJ?
Dzisiaj, 22 lata po ukazaniu się pierwszej książki o Grodźcu autorstwa Bolesława Ciepieli i ks. prałata Leopolda Szweblika w 1992r. pt. „Dzieje parafii Grodziec, 1326-1992”, ludzie, którzy przybyli do Grodźca, a także i młodzi, nie wiedzą, że Grodziec jest najbardziej opisany. Ma 10 opracowań sporządzonych przez Bolesława Ciepielę.
Warto o nich przypomnieć, chociaż przez podanie tytułów i roku wydania. A oto one:
- Dzieje parafii Grodziec. 1992
- Kopalnia węgla kamiennego „Grodziec”. Sto siedemdziesiąt lat górnictwa węglowego w Grodźcu. 1823-1993. 1994
- Grodziec. Historia Ochotniczej Straży Pożarnej. 1909-1994. 1994
- Grodziec w dawnej i współczesnej fotografii (album). 1995
- Encyklopedia Grodźca. 1997
- Pierwsza na Ziemiach Polskich cementownia „Grodziec”. 1999
- Wykopaliska archeologiczne i cmentarze Grodźca. 2000
- Grodziec dawniej i dziś, cz. I. Zarys rozwoju miejscowości i przemysłu. 2003
- Grodziec dawniej i dziś, cz. II. Dzieje parafii. 2003
- Grodziec dawniej i dziś, cz. III. Ludzie i ich zainteresowania. 2005
Niezależnie od książek, jestem autorem dwóch zestawów pocztówek o Grodźcu (wydanych we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grodźca). Zestawy te noszą nazwy:
- Grodziec w pocztówkach. 1998
- Kościoły w Grodźcu i okolicy. 2004
I oto minęło kilka lat, a okazjonalnie ukazały się dwie małe książki:
- Rojek Włodzimierz i zespół: 80-lecie Chóru Parafialnego „Katarzyna” w Grodźcu. 2004
- Gdesz Witold: Orkiestra nadal gra. Przyczynek do historii orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu (1913-2013). 2012
Od tamtych pierwszych książek mojego autorstwa minęło wiele czasu. Ale dobrze, że w Grodźcu pojawiły się: tygodniowa gazeta „Nasz Kościół”, w której zamieszczane są także teksty historyczne. Na łamach tego tygodnika pisze doraźnie swoje teksty młody grodziecki historyk Dariusz Majchrzak. Od pewnego czasu Joanna Podgórska, mieszkanka Grodźca, wydaje folder pod nazwą „Odkrywamy Grodziec” (ukazały się już cztery numery).
A może ci młodzi Grodźczanie zastanowią się nad wydaniem poprawionej i uzupełnionej „Encyklopedii Grodźca”? Tamta z 1997 r. ma już wiele braków. Są nowi, zacni ludzie, lekarze, naukowcy, o których mało wiemy. Luki te należałoby uzupełnić. Zachęcam. W Grodźcu są nowe wydarzenia, chociażby otwarcie placu im. Skarbińskich. W ostatnim numerze „Naszego Kościoła” D. Majchrzak sygnalizował, że będzie nadane imię Ciechanowskich placowi w rejonie pałacu przy ul. Mickiewicza. W tym miejscu wspomnę, że razem z grodziecką kronikarką (aktualnie mieszkającą ze względu na stan zdrowia u córki w Pyskowicach) w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Grodźca zachęcaliśmy do zmiany ul. R. Luksemburg na ul. Ciechanowską. W tej sprawie ukazał się nawet tekst na łamach „Trybuny Śląskiej”. magazyn. (z dn. 19.09.2004, s. 7) z dopiskiem PS pt. „Ciechanowska lepsza…”. I oto, jak wspomniano wyżej, Ciechanowscy zostaną uhonorowani (a był to zacny, zasłużony ród w Grodźcu, o czym pisano nawet na łamach „Nowego Zagłębia”, a i w książce dr D. Starościak: „W dziełach swoich… Przemysłowcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku”).
ZAMYŚLENIA
"Anioł po prawicy Chrystusa
zwija z szumem niebiosa
gwiazdy, księżyc, słońce
malowane płasko
a myśmy je brali na serio
nie wiedząc że to była dekoracja”.
Piękna dekoracja, ale przeminie przecież. Spektakl zwany życiem, wszechświatem, cywilizacją dobiegnie końca. Któremuś z pokoleń przyjdzie oglądać koniec. Nadejdzie czas Apokalipsy. Pustka to piekło Ale czy piekło jest puste. Pisze kard. Ratzinger: „Gdy pytam o to czy diabeł jest osobą, właściwa odpowiedź winna wtedy brzmieć że jest on nieosobą, że jest rozkładem i rozpadem osobowości; dlatego cechą dlań charakterystyczną jest to, że występuje bez oblicza, że jego właściwą siłą jest to, iż jest nierozpoznawalny”. Wrócimy do tego. Tymczasem pytanie zadamy czy wkroczy Jezus w ten świat, który Go odrzuca, odrzuca dla pustki kolorowych miraży, dla pogoni za sławą, zyskiem i potęgą.
Grzegorz Pieńkowski
ZMARLI
- Adam PISARCZYK
- Marek PAWLAK
- Ryszard BUŁA
ŻYCZENIA
Z okazji Twoich urodzin życzymy Ci, Kochana Agatko kolorowych i szczęśliwych dni, uśmiechu od ucha do ucha, prawdziwych przyjaciół a nade wszystko błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej a Twój Anioł Stróż niech zawsze czuwa nad Tobą
rodzice, matka chrzestna z rodziną oraz dziadkowie.
Kochana Kasiu, w dniu Twych imienin życzymy Ci, by szczęście zawsze zdobiło Twoje dni, chcemy Tobie życzyć jeszcze dobroci, która Twe życie rozjaśni, ozłoci. Życzymy mądrości życiowej, prawdziwej, służącej ludziom i Bogu miłej. Życzymy Ci radości szczerej i jasnej, która jest w głębi duszy Twej własnej. Życzymy miłości takiej prawdziwej, czystej i mądrej i bardzo cierpliwej. Wiele łask Bożych, opieki Matki Bożej w każdej chwili życia oraz wstawiennictwa Twojej Świętej Patronki -
Życzą rodzice
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”