Nasz Kościół, nr 259 (09.11.2014r)
- Utworzono: poniedziałek, 10, listopad 2014 08:21
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Jana:
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz? Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. Powiedzieli do Niego Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni? On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.
Obchodzimy rocznicę poświęcenia pierwszej chrześcijańskiej świątyni. Wydarzenie to miało miejsce w Rzymie, 9 listopada 324 roku. Dzisiejsze święto jest okazją do przypomnienia sobie o tym, że również każdy z nas jest Bożą świątynią. We chrzcie otrzymujemy dar przebywania w nas Trójcy Świętej. Jest to obecność realna, a nie tylko symboliczna. To dar największy z możliwych i wyraz naszej ludzkiej godności.
Hieronim Kaczmarek OP
NA ŚLUBNYM KOBIERCU - 57 LAT TEMU
Aktualnie mało spotyka się szczęśliwych par małżeńskich, które po zawarciu związku małżeńskiego trwają w tym związku więcej niż 50 lat. To na pewno jest dar boży, by przetrwać w związku ponad pół wieku.
W tym miejscu chcę podać kilka spostrzeżeń z życia moich najdroższych: babci i dziadka. Bo to oni 57 lat temu stanęli na ślubnym kobiercu, by złożyć przysięgę małżeńską na dobre i na złe do końca życia. Dziadek pochodzi z pobliskiej miejscowości – Łagiszy, babcia z Gródkowa. W dniu 19 października 1957r. w kościele parafialnym św. Katarzyny w Grodźcu przystąpili do sakramentu małżeństwa. Ślubu udzielił im ówczesny proboszcz ks. Julian Suma.
To niespotykane, aby liczba 57 zbiegła się razem z rokiem jubileuszu, bo w 1957 r. nastąpiło zawarcie związku małżeńskiego i 19 października 2014r. małżonkowie przeżywali swój wielki jubileusz 57-lecia pożycia małżeńskiego. „Młoda para” – tak zwykle się mówi, mimo podeszłego już wieku (maja skończone po 80 lat życia) jest szanowana przez mieszkańców Gródkowa (w którym zamieszkuje od 57 lat), szanowana jest przez rodzinę. „Młodzi’ doczekali się dwojga dzieci (syn i córka), 4 wnuków: 3 wnuków i 1 wnuczki, 5 prawnucząt: 3 prawnuków i 2 prawnuczek.
Ach, co to był za ślub! Młodzi jechali do kościoła samochodem osobowym marki warszawa, kierowanym przez Mariana Grochowinę (z kopalni „Grodziec”, bo pan Młody pracował wówczas w tejże kopalni i znał kierowcę). Były trzy pary drużbów, orkiestra. Bawiono się podczas wesela na podwórku przed budynkiem rodziców Panny Młodej, na tzw. „deklu” (tj. podłodze wykonanej z desek). Wtedy 19 października 1957r. była ładna, słoneczna i ciepła pogoda, a temperatura na zewnątrz wynosiła ok. 240 C.
Tu warto wspomnieć, że w 50-lecie ślubu państwo młodzi otrzymali Medale za 50-lecie pożycia małżeńskiego nadane im przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które wręczono im przez wójta Gminy Psary Mariana Kozieła na uroczystym spotkaniu w Ośrodku kultury w Gródkowie. I ja dzisiaj w imieniu Rodziny i swoim własnym składam im najlepsze życzenia. Babciu i Dziadku, kochamy Was, żyjcie jak najdłużej w zdrowiu.
Jakub Czapla
PODZIĘKOWANIE
Ten rok jest wyjątkowy. 12 października 2014 r. na terenie filii Ośrodka Kultury w Będzinie – Grodźcu przy ul. Słowackiego została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca Stanisława Mariana Skarbińskiego seniora (1856 – 1925) – przemysłowca i społecznika, zasłużonego dla industrializacji obecnej dzielnicy Będzina. Dokonano także symbolicznego otwarcia skweru przy wspomnianej filii, którego patronem decyzją Rady Miasta Będzina z grudnia 2013 r. został ród Skarbińskich.
Niedzielnym uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe, orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej oraz występy lokalnych zespołów (m.in. Zespołu Śpiewaczego „Grodźczanie”), a także uczniów grodzieckich szkół. Warto dodać, iż w tym samym dniu, o godz. 9.30 w kościele p.w. św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji Skarbińskich.
Pragnę w tym miejscu podziękować radnym Rady Miejskiej Będzina z jej Przewodniczącym Panem Sławomirem Brodzińskim, Prezydentowi Miasta Będzina, ks. proboszczowi parafii p.w. św. Katarzyny, Towarzystwu Przyjaciół Grodźca oraz Filii Ośrodka Kultury - organizatorom październikowej uroczystości, a także fundatorom tablicy. Na podziękowania zasłużyły zespoły i organizacje biorące udział w tym wspaniałym i historycznym wydarzeniu, a także mieszkańcy Grodźca, którzy tłumnie przybyli, aby w nim współuczestniczyć.
Gościem honorowym była Pani dr inż. Dorota Starościak, prawnuczka Stanisława Skarbińskiego oraz Jerzy Schön – potomek sosnowieckich fabrykantów. Ich obecność, a także liczna grupa zgromadzonych grodźczan są dowodem na to, że pamięć o potężnych rodach przemysłowców, którzy z Zagłębia Dąbrowskiego uczynili przemysłową stolicę Królestwa Polskiego, a następnie Drugiej Rzeczypospolitej, nie zaginęła i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Oczywiście historia Grodźca to nie tylko i nie wyłącznie Skarbińscy. W tym roku Rada Miejska Będzina nadała parkowi przy ul. Mickiewicza, otaczającemu XIX-wieczny pałac patronat w postaci rodu Ciechanowskich. Nazwa ta funkcjonowała już od dawna, jednakże była to nazwa potoczna. Teraz została usankcjonowana prawnie.
Dariusz Majchrzak
FILIA OŚRODKA KULTURY W GRODŹCU, UL. SŁOWACKIEGO 2
We wtorek 11 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w koncercie z okazji święta Niepodległości, który odbędzie się o godz. 17:00 w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. W specjalnie przygotowanym programie usłyszymy pieśni powstańcze i patriotyczne, zobaczymy również tańce narodowe i oczywiście tańce z regionu śląskiego. Wstęp wolny. Wejściówki do nabycia w filii od 8:00 do 16:00. (32) 725 65 85. Wszystkich chętnych bardzo serdecznie zapraszamy.
OCHRZCZENI
- Anna TOMASZEWSKA
- Filip RUDZIŃSKI
ZAŚLUBIENI
- Izabela i Mateusz
ŻYCZENIA
50 lat przeżyć razem, to nie lada sztuka, Każdy z nas, takiej wytrwałej miłości szuka. Niech Wam, kochani Rodzice, Dalej szczęśliwie życie się toczy, Życzę Wam z serduszka szczerego, Abyście z pięknego jubileuszu ZŁOTEGO, Szczęśliwie wytrwali do jeszcze piękniejszego!
Życzy córka Ania z rodziną