Nasz Kościół, nr 206 (03.11.2013r)
- Utworzono: wtorek, 05, listopad 2013 22:22
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:
Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A był tam pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: Do grzesznika poszedł w gościnę. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie. Na to Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło.
Ziarnko piasku nie jest zbyt małe ani poranna rosa zbyt ulotna, żeby nie mogły zachwycić i rozradować Boga. Ta radość Boga jest Jego królowaniem – roztaczającym się wszędzie, gdzie jesteśmy. Choćbyśmy nie wierzyli, bo nasze są serca zbyt ciasne, zapał łatwo gasnący i pamięć o grzechach niebezpiecznie uciska. Właśnie to Boże królowanie głosili Apostołowie. Królestwo Bożego zachwytu nad stworzeniem, nade mną. Nic dziwnego, że ta prawda leczy wszelkie choroby.
O. Wojciech Czwchocki OP
INAUGURACJA AKADEMII PARAFIALNEJ
We wtorek 22 października, po Mszy św. wieczornej swoją działalność rozpoczęła Akademia Parafialna. Na pierwsze spotkanie, które odbyło się w salce na plebanii, przybyło kilkanaście osób, a inauguracyjny wykład pt. ”Czynniki chroniące i ryzyka w zachowaniach ryzykownych” wygłosił dr hab. Marek Walancik.
Pomimo naukowo brzmiącego tematu, prelegent w sposób bardzo przystępny i klarowny, z właściwym sobie taktem, przedstawił zagrożenia, jakie obecnie występują w procesie wychowania. Płynące zewsząd informacje promujące swobodne i nietypowe zachowania, rozluźnienie norm etycznych, moralnych i społecznych są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży.
Na pewno wiedza przekazana przez prelegenta będzie szczególnie przydatna dla rodziców wychowujących 10-16-letnie dzieci, ponieważ w tym okresie życia są one najbardziej narażone na zagrożenia płynące z mediów i otoczenia. To rodzice powinni razem z dziećmi wchodzić w ten trudny okres w ich życiu, wskazywać im odpowiednią drogę zachowań i właściwego wyboru.
Po zakończeniu wykładu rozgorzała dyskusja, pytania skierowane do wykładowcy, jak również wymiana zdań i poglądów wśród uczestników.
To pierwsze spotkanie pokazało, że pomysł jest trafiony i należy kontynuować działalność Akademii, bo często nie zdajemy sobie sprawy z szybko następujących zmian w otaczającym nas świecie. Jesteśmy świadkami i uczestnikami tego wszystkiego i musimy być świadomi zmian, aby to wszystko zrozumieć, musimy być jak to się teraz określa - „na topie”.
Jerzy Wieczorek
PAMIĘĆ KTÓRA ZASTĘPUJE SŁOWA
Minął dzień 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Czas, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich. Przed wspomnianą datą, udajemy się na cmentarze, aby uporządkować miejsca wiecznego spoczynku członków naszych rodzin, przyjaciół, ludzi z którymi czuliśmy się związani.
Z wazonu wyjmujemy stare kwiaty, wylewamy brudną wodę. Z powierzchni granitowych nagrobków usuwamy zabłąkane, jesienne liście i babie lato. Za pomocą materiałowej szmatki i wody czyścimy zabrudzoną powierzchnię grobu. Uważnie lustrujemy przestrzeń wokół niego, tak aby być pewnym, iż nic nie uszło naszej uwadze. W międzyczasie zerkamy na inne groby, nierzadko obcych nam osób i ludzi, którzy podobnie jak my przygotowują się to tego wyjątkowego dnia. Czasu wyciszenia i zadumy. Czasu wspomnień i refleksji.
1 listopada zjawiamy się nierzadko z całymi rodzinami na nekropoliach, by na znak pamięci zostawić na grobach bliskich nam osób, prócz krótkiej modlitwy i wspomnień, kwiaty i zapalone znicze. Wówczas też spotykamy znajomych, bądź innych członków rodzinny, z którymi zamieniamy kilka słów na jednej z cmentarnych alejek. Odwiedzając grodziecką nekropolię w Dzień Wszystkich Świętych, zatrzymajmy się na chwilę przy grobie Marii Ciechanowskiej (1863-1953). Urodzona w Innsbrucku, żona założyciela i wydawcy „Przeglądu Górniczo-Hutniczego”, właściciela grodzieckiej cementowni, współzałożyciela i prezesa Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych, a także dziedzica dóbr Grodziec – Stanisława Ciechanowskiego. Maria była osobą o wielkim sercu. Pomagała tym, do których inni nie wyciągnęli ręki. Wspierała różnorakie inicjatywy, które miały przynieść wsparcie biednym i potrzebującym opieki. Była założycielką w Grodźcu Koła Gospodyń, gdzie żony lokalnych włościan mogły m.in. poszerzać swoją wiedzę dotyczącą prowadzenia gospodarstwa. Ciechanowska finansowała ochronki dla dzieci, prowadzone przez siostry Pasjonistki, wspierała ubogich w czasie pierwszej wojny światowej, była też członkinią Głównego Komitetu Niesienia Pomocy Ślązakom Zagłębia Dąbrowskiego w czasie pierwszego powstania śląskiego. Po drugiej wojnie światowej straciła wszystko. Wtedy też odwrócili się od niej sami Grodźczanie. Ci sami, którzy przed wrześniem 1939 roku kłaniali się jej nisko i prawili różnorakie komplementy. Ci sami… Na szczęście Maria znalazła schronienie, dach nad głową. Jest obecnie jedyną z przedstawicieli rodu Ciechanowskich pochowanych w Grodźcu.
Jej grób znajduje się w górnej części cmentarza, przy głównej alei. Zatrzymajmy się tam na chwilę i jeśli to możliwe zapalmy znicz. Maria Ciechanowska to osoba, której należy się pamięć i szacunek….
Dariusz Majchrzak
INFORMACJE
Do wynajęcia 3-pokojowe mieszkanie w Piekarach Śląskich. Mieszkanie jest po remoncie, znajduje się na 2 piętrze, umeblowane, 60 m2. Spokojna okolica, blisko centrum. Uczciwy i lojalny właściciel Wszelkie pytania, wątpliwości i zgłoszenia proszę pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Aktualne od zaraz :)
ZMARLI
- Bogumiła Fliorkiewicz
- Leszek Jeszke
LISTOPAD W OK W GRODŹCU
PIĄTEK 8.11.2013
- godz. 18:00 Recital – spotkanie autorskie Jacka Federowicza – Spotkanie z autorem wielu książek, dawno temu kolega Bogumiła Kobieli i Zbigniewa Cybulskiego, potem współautor kilku scenariuszy i aktor filmów Stanisława Barei. Współtwórca popularnych programów telewizyjnych, jak „Dziennik Telewizyjny” i radiowych jak „60 minut na godzinę”. Ostatnio współpracujący w TV i kabarecie z Zenonem Laskowikiem i Waldemarem Malickim, zdobywca niezliczonej ilości nagród telewizyjnych i radiowych, statuetek Grand Prix Festiwalu Humoru, a także „Wiktorów” i „Superwiktora” (Bilet: 15 zł)
SOBOTA 16.11.2013
- godz. 16:30 Kabaret pod Wyrwigroszem – Dla wszystkich amatorów kabaretu polskiego to nie lada gratka. Gwiazdy sceny kabaretowej odwiedzą nas w sobotę 16 października z nowym programem Kurde Pologne. Kabaret wystąpi w filii Ośrodka Kultury w Będzinie – Grodźcu o godzinie 16:30. (Bilet: 30 zł w przedsprzedaży / 35 zł w dniu koncertu)
SOBOTA 23.11.2013
- godz. 19:00 Koncert Ryczące dwudziestki RO 20’S oraz Drake Ryczące Dwudziestki wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali swój indywidualny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel. XXX-lecie RO20'S z zaprzyjaźnionym zespołem Drake. (Bilet: 30 zł)
Piątkowe wieczory filmowe Miłośników kina zapraszamy 15.11.2013 na godzinę 18:00. Odbędzie się projekcja kolejnego filmu z cyklu Piątkowych wieczorów filmowych w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu. (Wstęp wolny)