Nasz Kościół, nr 184 (02.06.2013r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy Jezus dokończył swoich mów do ludu, który się przysłuchiwał, wszedł do Kafarnaum. Sługa pewnego setnika, szczególnie przez niego ceniony, chorował i bliski był śmierci. Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę. Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: „Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył, mówili, kocha bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę”. Jezus przeto wybrał się z nimi. A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: „Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: »Idź« – a idzie; drugiemu: »Chodź« – a przychodzi; a mojemu słudze: »Zrób to« – a robi”. Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: „Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu”. A gdy wysłani wrócili do domu, zastali sługę zdrowego.

„Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie” – te słowa setnika na zawsze wpisano do liturgii. Zadziwia to, że uczymy się pokory i właściwej postawy wobec Pana Jezusa od kogoś obcego, kto nie był Jego uczniem, a w dodatku nie był Żydem, ale rzymskim żołnierzem. Okazuje się, że działanie łaski nie ogranicza się do tego, co poświęcone, kościelne albo po prostu „nasze”. Boga i Jego łaskę przyzywa jedynie autentyczna pokora.

Tomasz Zamorski OP

 

W MARCU CZY W KWIETNIU?

Święta Wielkanocne już co prawda za nami lecz przed nami jeszcze inne powiązane z Wielkanocą.

Być może wielu z nas zastanawia się jak to jest z tymi świętami: Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia Pańskiego i innymi. Otóż wszystkiemu winna jest rachuba czasu – kalendarz i główny „winowajca” Księżyc.

Rachuba czasu jest bardzo istotnym elementem regulującym nasze życie – bez kalendarza można wyobrazić sobie ogromny chaos, jaki zapanowałby w świecie. Ludzkość od zarania stosowała rachubę czasu i układano mniej lub bardziej dokładne kalendarze, co regulowało tryb życia.

Do 1582 roku stosowany był kalendarz juliański opracowany przez astronoma greckiego Sosygenesa, a wprowadzony przez cesarza Juliusza Cezara w 45 roku p.n.e i nazwany jego imieniem. Po wielu latach okazało się, że rozbieżność kalendarza z faktycznym stanem rzeczy – porami roku, a wiadomo jak ważnym elementem są pory roku regulujące życie na Ziemi—jest tak duża, że należało zreformować kalendarz. Aby usunąć tę niedogodność astronom Christopher Clavius opracował nowy kalendarz, a papież Grzegorz XIII bullą „Inter gravissimas” w dniu 4 października 1582 roku wprowadził go w życie. Jednocześnie dokonano korekty rachuby czasu, co spowodowało przesunięcie dat i tak po 4 października następnym dniem był już 15 października 1582 roku, ustalono również sposób wyznaczania lat przestępnych.

Nowy kalendarz natychmiast wprowadziła Portugalia, Hiszpania, Polska i oczywiście Włochy.

Przez kolejne lata inne katolickie kraje wprowadzały nowy kalendarz, a ostatnim państwem europejskim, który tego dokonał była Grecja – dopiero w 1923 roku.

Po wprowadzeniu w życie nowego kalendarza należało ustalić pewne reguły praktycznego stosowania w życiu codziennym, w zgodnym rytmie z porami roku i przyrodą. Ustalenia te dotyczyły także reguł wyznaczania świąt, powrócono do ustaleń, jakie zatwierdzono w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku naszej ery, gdzie przyjęto, że równonoc wiosenna przypada 21 marca. Przyjęte reguły mówią, że Święto Zmartwychwstania Pańskiego przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca i najwcześniej może to być 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Dlatego wszystkie święta powiązane bądź zależne od Świąt Wielkanocnych nazywamy ruchomymi - obchodzimy je zawsze po określonej ilości dni, jakie upłyną od Wielkanocy. Za nami Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), kończące Okres Wielkanocny oraz Boże Ciało.

Na reformie kalendarza źle „wyszła” św. Łucja, gdyż utraciła „przywilej” wydłużania dnia – przysłowia związane z tą Świętą utraciły swoją aktualność. W kalendarzu juliańskim dzień św. Łucji przypadał tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, a po reformie - 13 grudnia i do przesilenia zimowego jeszcze prawie przez dwa tygodnie dnia ubywa. Przysłowia „św. Łuca dnia przyrzuca”, „Na św. Łucję noc się z dniem tłuce”, „Święto Łuci noc króci”, warto zachować w pamięci, bo przecież to nasza kultura, połączenie umiejętności obserwacji i rozumienia przyrody z praktycznym zastosowaniem w codziennym życiu.

J. i J.W.

 

ZAPROSZENIE

Zaproszenie Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka do wiernych Diecezji Sosnowieckiej w związku z 14. rocznicą wizyty bł. Jana Pawła II w Sosnowcu

Umiłowani Diecezjanie!

W Roku Wiary chętnie spoglądamy na Świętych, którzy ukazują, że można pięknie i konsekwentnie oraz bardzo radośnie żyć Ewangelią naszego Pana Jezusa Chrystusa. „Przykład Świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga” - jak mówią teksty mszalne.

Prawie czternaście lat temu mieliśmy szczęście gościć wśród nas wielkiego świętego - Papieża Polaka, błogosławionego Jana Pawła II. Ten człowiek głęboko zanurzony w kontakcie z Panem Bogiem to prawdziwy świadek wiary i Ewangelii. Możemy sami potwierdzić, że jego słowa i modlitwa potrafiły przemieniać oblicze naszej ziemi. Chętnie wracamy do tamtych wydarzeń, a ufając w prawdę o Świętych Obcowaniu, wciąż prosimy bł. Jana Pawła o wstawiennictwo i pomoc dla nas.

Już tradycyjnie w niedzielę 16 czerwca br. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan na Plac Papieski w Sosnowcu, aby dziękować Bogu za dar obecności Ojca Świętego w naszej diecezji oraz umocnić naszą wiarę we wspólnocie modlitwy i radości.

Nasze spotkanie rozpoczniemy około godziny 15.30. Następnie o 16.00 będziemy celebrować uroczystą Mszę Świętą. Po niej będzie czas na wspólny poczęstunek i koncert w wykonaniu zespołu naszych kleryków oraz chóru parafialnego „Cantamus Domino” ze Sławkowa.

Wszystkim z serca błogosławię

Wasz Biskup + Grzegorz

W programie naszej uroczystości przewidziano: 15.25 - Powitanie i pozdrowienie obecnych oraz krótkie wprowadzenie; 15.30 - Koncert Orkiestry Miejskiej z Dąbrowy Górniczej; 16.00 - Msza Święta koncelebrowana i uroczyste Wyznanie Wiary; Poczęstunek dla wszystkich; Program Kleryckiego Zespołu Muzycznego z naszego Seminarium; ok. godz. 18.00 - Koncert Chóru Parafialnego „Cantamus Domino” ze Sławkowa; ok. godz. 19.30 - Apel Jasnogórski i błogosławieństwo

Zapraszamy do udziału wszystkich działających w różnych ruchach, wspólnotach i stowarzyszeniach kościelnych, wszystkich tworzących nasz Kościół partykularny.

 

Numer konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563


INFORMACJE

Zaślubieni:

  • Agata Rojek i Marcin Łazarz

Zapowiedzi przedślubne:

  • Bogusława Magdalena Niziołek, panna z parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu i Adam Marek Duś, kawaler z naszej parafii


ŻYCZENIA

Drogim Rodzicom - Zofii i Lucjanowi Cichoń - z okazji 50. rocznicy ślubu, dużo zdrowia, pomyślności, pociechy z dzieci i wnuków, codziennego uśmiechu oraz błogosławieństwa Bożego na dalsze lata wspólnego życia,

życzą kochający synowie -Tomasz i Andrzej z rodzinami


Wszystkim kochanym dzieciom z okazji ich wczorajszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego oraz opieki Najświętszej Marii Panny

Życzy Redakcja „NK”


Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"