Nasz Kościół, nr 183 (26.05.2013r)
- Utworzono: niedziela, 26, maj 2013 15:34
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Jana:
Jezus powiedział swoim uczniom: Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.
„Wielbimy odrębność Osób, jedność w istocie i równość w majestacie.” Wielbimy, i nic nadto, ponieważ przerasta nas Tajemnica Boga; wielbimy, ponieważ dotykamy jej zaledwie „opuszkiem” wiary; wielbimy, ponieważ przeczuwamy, że wciąż pozostajemy zanurzeni w miłości Trzech. Wielbimy pokornym umysłem, który bez Ducha Prawdy o tym największym cudzie nie byłby w stanie nic powiedzieć. Wielbimy sercem prostym, które nie będzie nawet próbować przelewać muszelką oceanu. Wielbimy z całym Kościołem tą najprostszą modlitwą: „Chwała Ojcu, i Synowi, i Duchowi Świętemu”.
Ks. Wojciech Skóra MIC
DZIEŃ MAMY... DZIEŃ TATY...
Mama i tata – wzór do naśladowania – zwłaszcza dla trzy-, pięcio- i siedmioletnich dzieci. Oczekują one od rodziców bycia drogowskazem w postępowaniu, przewodnikiem, jak stać się dorosłym. Czasem zdarza się, że ta postawa przetrwa próbę czasu i rodzic pozostanie autorytetem dla dziecka nawet do końca życia. Jak to się dzieje, że jest on ideałem pomimo upływu lat i zdarzeń życiowych? Jak zapewne wiemy, postęp cywilizacyjny i przyspieszenie w rozwoju powodują, że rozdźwięk między pokoleniami stale się powiększa. To często uniemożliwia rodzicom uczestniczenie w świecie przeżyć i zainteresowań dzieci. Współczesny rodzic prosi dziecko o przewodnictwo w świecie mediów, języków obcych czy nowych technologii. Tu autorytetem, a czasem i dyktatorem staje się dziecko.
Cywilizacja wpływa także na zmiany w strukturze rodziny. Zmiany roli żony i matki pociągają za sobą kształtowanie się nowych wzorów męża i ojca. Zmniejsza się autorytet i zakres władzy ojca w rodzinie, a wzrasta społeczna i zawodowa pozycja kobiet. Mężczyzna stara się włączyć w obowiązki domowe oraz opiekę nad dziećmi. Niestety, ciągle w polskich rodzinach pokutuje, jak stwierdza I. Obuchowska, typ ojca nieobecnego – fizycznie oraz psychicznie, który jest w małym stopniu zainteresowany sprawami dziecka. Ten typ ojców jest najsilniejszym czynnikiem decydującym o zachowaniach dewiacyjnych młodzieży.
Młodzi ludzie buntują się przeciwko autorytetom, czy to będzie rodzic, nauczyciel czy inna osoba dorosła. W wieku mniej więcej 14 lat pojawia się kryzys zaufania u nastolatków. Więc kto jest dla nich wzorem? Według badań, autorytetem dla młodzieży są: mama – 20%; koledzy – 16%; rodzeństwo – 11% i dopiero na czwartym miejscu tata – 4%. Wystarczy, że środowisko rodzinne jest pozbawione bezpieczeństwa, oparcia i pewności uczuciowej, solidarności i łączności z bliskimi osobami, stałego kontaktu emocjonalnego, przynależności, miłości, akceptacji i uznania, ukierunkowania i autorytetu, aby ukształtować przyszłego przestępcę. Ten człowiek jednak, w głębi duszy przeżywa głód autorytetów i z całych sił pragnie je odnaleźć.
Oto cztery najczęściej pojawiające się błędy wychowawcze rodziców wobec nastolatków wg V. Nowackiej:
- Koncentracja na zaspokajaniu potrzeb materialnych dziecka, a zapominanie o jego uczuciach.
- Stawianie dziecku zbyt wysokich wymagań.
- Nadopiekuńczość (wbrew pozorom, dosyć częsta).
- Próby wymuszenia na dziecku posłuszeństwa i szacunku.
W tych sytuacjach zamiast autorytetu czy szacunku, rodzic może otrzymać najwyżej strach, podziw czy wdzięczność. Pomocne może stać się ZROZUMIENIE, IŻ WYWIERANIE JAKIEJKOLWIEK PRESJI NIE PROWADZI DO KONSTRUKTYWNYCH ROZWIĄZAŃ. W tym trudnym i drażliwym okresie ważne jest aby nie dać się sprowokować do nieustannych kłótni, raczej przemilczeć nerwowe chwile, aniżeli nieustannie pouczać, czy też próbować partnerskiego dialogu. Kredyt zaufania do dziecka w czasie osiągania przez niego samodzielności oraz umiejętność wybaczania mogą zaprocentować w przyszłości. Niezwykle istotna jest także siła stabilności emocjonalnej rodzica, polegająca na nieuleganiu irytacji, umiejętności wyrażania zarówno pozytywnych, jak i negatywnych uczuć oraz budowaniu na wartościach. Ta siła powinna stać się podstawowym oparciem w świecie niepewnych i wątpliwych ideałów. Dzięki niej nastolatek może przeżyć proces stopniowej separacji z rodzicami, zyskać własną autonomię i indywidualną tożsamość. Jaki zatem obraz rodziny gwarantuje, że dziecko staje się ufne wobec rodziców oraz wobec otaczającego je świata? Zapewne jest to rodzina, gdzie obowiązuje postawa współdziałania. Według M. Ryś, w takiej wspólnocie rodzice współpracują ze sobą, ustalają zasady, oczekiwania, a także okazują sobie i dzieciom szacunek oraz zrozumienie. Konieczny jest tu przede wszystkim silny związek małżeński tworzący harmonijną całość, z dobrym porozumiewaniem się, właściwym zaspokajaniem potrzeb, wzajemną troską o siebie. Dzieci i młodzież w takiej rodzinie są zasilane pewnością, jaką pokładają w nich rodzice.
Mamo i tato, będziecie usatysfakcjonowanymi rodzicami, jeśli sami będziecie zadowoleni z siebie! W osobistej postawie, tworzącej autorytet, najważniejsze jest:
- zachowanie zgodności między oczekiwaniami, a własnym zachowaniem
- sprawiedliwość w ocenach
- konsekwencja w postępowaniu i powziętych decyzjach
- zasady oraz wyznawane wartości
- obecność podczas ważnych momentów w życiu dziecka.
Partnerska i pełna przyjaźni postawa rodzica daje dziecku wiarę w siebie, odwagę w dążeniu do celów, zachęca do twórczego myślenia. Z badań wynika, że dorośli mężczyźni odnoszący sukcesy finansowe i społeczne, mieli ojców, którzy obdarzali ich zaufaniem, byli opiekuńczy i poświęcali im wiele czasu. W takich warunkach młodzi nie uciekają w dorosłość, lecz wchodzą w nią zgodnie z odczuwanymi potrzebami oraz w oparciu o świadomie podejmowane decyzje.
Monika Kornaszewska-Polak
DZIEŃ DZIECKA
Niechaj pamięta
Społeczność grodziecka,
Że krokami milowymi
Zbliża się Dzień Dziecka.
Dzieci – to największy
Skarb pod słońcem.
Dbajmy o nie i darzmy
Uczuciem gorącym.
Niech Grodziecka
MATKA BOSKA
W swej opiece
Ma je stale.
My zaś te nasze pociechy
Obdarzmy dziś
Jakimś darem.
Janina Kozłowska /Pyskowice, maj 2013r./
INFORMACJE
Zapowiedzi przedślubne:
- Bogusława Magdalena Niziołek, panna z par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu i Adam Marek Duś, kawaler z naszej parafii
Ochrzczeni:
- Piotr Stanisław Dróżdż
Zmarli:
- Mirosława Rajska,
- Leszek Czapla
- Sylwester Baćmaga
ŻYCZENIA
“Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę”. Matthew Arnold
My naszej kochanej Mamie - Marii Zimnej - chcemy w Dniu jej Święta przede wszystkim podziękować za wszystko! Chcemy też z całego serca życzyć dużo, dużo zdrowia, radości, jak najwięcej powodów do uśmiechu, nieustającej siły do przezwyciężania problemów życia codziennego, nieprzemijającej pomocy i opieki Matki Bożej w każdej chwili Twojego życia no i żebyś zawsze była dla nas tak silną ostoją i podporą jaką jesteś od zawsze!
Kasia i Agnieszka
Wszystkim Drogim Matkom i obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny oraz rocznice urodzin lub rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów