Nasz Kościół, nr 146 (09.09.2012r)
- Utworzono: poniedziałek, 10, wrzesień 2012 18:43
ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Marka:
Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka, a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: „Effatha”, to znaczy: „Otwórz się”. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: „Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę”.
Cała dzisiejsza Liturgia Słowa jest orędziem nadziei skierowanej ku Bogu- Zbawicielowi. Ewangelista Marek przedstawia scenę w której to Jezusowi przyprowadzili głuchoniemego i prosili o pomoc. W zasadzie można rzec, że nie bardzo chyba wiedzieli, o co trzeba prosić. Nic dziwnego, w obliczu kalectwa czy niepełnosprawności, człowiek czuje się bezradny. Na to nie ma na ogół lekarstwa. Być może liczyli na jakąś magiczną terapię, skoro prosili, by Jezus zechciał dotknąć chorego. Mniejsza o to. Ale jest faktem, że w tej usilnej, choć nieporadnej prośbie, kryła się wielka wiara (!) Ks. Mariusz Pohl piszę „właśnie tego nam nieraz brakuje: prostej ufności dziecka, które co prawda niewiele jeszcze wie i umie, ale za to tym bardziej polega na innych i potrafi ich prosić. My wiemy i umiemy dużo więcej i dlatego wydaje się nam, że potrafimy sami zaradzić naszym potrzebom, a gdy nie potrafimy, to jesteśmy przekonani, że już nikt tego nie może. I dlatego nie szukamy Jezusa, dlatego nawet nie zaczynamy się modlić, bo nie wierzymy w możliwość jakiejkolwiek pomocy, a więc i w skuteczność modlitwy. To jest nasze nieszczęście. Także nasza przemądrzała pewność siebie każe nam nieraz powątpiewać w autentyczność takich cudów i sensowność podobnych próśb: przecież Jezus nie musi używać żadnej śliny ani podejrzanych dotyków na osobności, aby kogoś uzdrowić, tam wystarczyło tylko słowo! Cóż, człowiek lubi mieć swój scenariusz i chciałby, żeby Bóg się do niego dostosował. A jeśli Bóg nie chce, to niech lepiej da w ogóle spokój, poradzimy sobie jakoś sami. Przynajmniej nic i nikt nie zakłóci nam naszego spójnego i uporządkowanego obrazu świata, świata, w którym w zasadzie nie ma miejsca dla Boga i Jego cudów. Z drugiej strony: jak wyrozumiały jest Pan Bóg! Nie oczekuje niczego nadzwyczajnego: żadnych ofiar i łapówek, protekcji, dobrych świadectw, poziomu intelektualnego czy wykształcenia. Na początek wystarczy Mu tylko prosta wiara. To nie znaczy, że na tym chce poprzestać. Nie, ale jako punkt wyjścia to wystarczy. Na więcej będzie czas potem. Dzięki temu każdy ma dostęp do Jezusa, jeśli tylko wierzy w Jego możliwości i dobroć. I to jest wspaniałe i niesie wielką szansę dla każdego. Tylko czy potrafimy z niej skorzystać? Czy coś się w nas otworzy?”
Ania
20 LAT TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GRODŹCA
16 września br. o godz. 15 rozpoczną się uroczystości związane z jubileuszem 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Grodźca. Impreza odbędzie się w Ośrodku Kultury przy ul. Słowackiego 2 w Grodźcu. Przy okazji tego jubileuszu warto przypomnieć historię Towarzystwa, które przez wiele lat promowało Grodziec – dzielnicę Będzina.
Z historii Towarzystwa
W 1992 r. grupa Miłośników Ziemi Grodzieckiej (na czele z ks. kan. Stanisławem Wojtuszkiewiczem - ówczesnym proboszczem parafii św. Katarzyny w Grodźcu) w związku z obchodami 666-lecia parafii postanowiła doprowadzić do powstania w Grodźcu Towarzystwa Przyjaciół Grodźca. Zadaniem tego Towarzystwa – jak podano w statucie – było przywracanie historycznej godności dzielnicy i rozsławianie jej dobrego imienia w mieście, regionie i kraju. Grodziec jest starą, historyczną miejscowością, mającą swoje tradycje. Towarzystwo zostało zarejestrowane w Sądzie Administracyjnym w Katowicach (decyzja Sądu o zarejestrowaniu stowarzyszenia z dn. 24 sierpnia 1992 r., nr 1193). W skład grupy założycielskiej weszli: Bracha Antoni, Ciapała Mariusz, Ciepiela Bolesław, Grzesik Andrzej, Kwinta Janina, Mentel Halina, Pogoda Józef, Ponczek Jan, Ponczek Bożena, Prokop Barbara, Sękala Henryk, Sękala Sławomir, Stanek-Szymoniak Janina, ks. prał. Szweblik Leopold, ks. Szybalski Krzysztof, ks. Wojtuszkiewicz Stanisław, Wojnowska Dorota. Towarzystwo było organizatorem wielu przedsięwzięć. Należą do nich przede wszystkim: współorganizacja obchodów 666-lecia parafii pw. św. Katarzyny w Grodźcu, wybudowanie Pomnika Nieznanego Żołnierza (1997 r.), organizacja corocznych dożynek (początkowo w parku „Rozkówka”, a ostatnio na wzgórzu Doroty), współudział w obchodach 95-lecia kopalni „Grodziec”, udział w jubileuszu 90-lecia OSP Grodziec, powołanie Zespołu Pieśni i Tańca „Dorotka”, wydanie 10 książek o Grodźcu (ostatnia trzytomowa nosi tytuł „Grodziec dawniej i dziś), współorganizacja z biskupem sosnowieckim ks. dr. A. Śmigielskim i z dr. Cezarym Chlebowskim w lokalu Towarzystwa, spotkania integracyjne (ogniska z pieczonkami i inne okolicznościowe), współudział w organizacji odpustów na Wzgórzu Doroty (6 lutego oraz w sierpniu), współorganizacja uroczystości 3 Maja oraz 11 Listopada. Wiele ważnych wydarzeń z działalności i osiągnięć Towarzystwa odnotowane zostało w Kronice prowadzonej przez Janinę Kozłowską.
Zarządy i członkowie
Pierwszym prezesem Towarzystwa był Jan Ponczek. Po wyborach w czerwcu 1994 nowym prezesem został Emil Bystrowski, a członkami zarządu byli: Iwona Kubik, Krystyna Karaś, Józef Pogoda, Jadwiga Wieczorek. W 1996 r. zarząd TPG stanowili: Emil Bystrowski (prezes), Józef Pogoda, i Stefania Urgacz – wiceprezesi, Krystyna Karaś – sekretarz, Jadwiga Wieczorek – skarbnik. Prezesem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Grodźca był ks. kan. Stanisław Wojtuszkiewicz (i wtedy ufundowano epitafium wykonane z odlewu dla ks. prał. Leopolda Szweblika umieszczone w wejściu kościoła parafialnego). W Towarzystwie działały sekcje: historyczna (przewodn. Bolesław Ciepiela), kulturalno-rozrywkowa (przewodn. Stefania Urgacz), sportowo-gospodarcza (przewodn. Sławomir Sękala), fotograficzna (przewodn. Jerzy Wieczorek). Należy przypomnieć, że w różnych latach wiceprezesami TPG byli: Iwona Kubik, Józef Pogoda, Stefania Urgacz, Halina Mentel, Jolanta Nikodem. W latach sukcesów – w 1995 r. Towarzystwo skupiało 50 osób, ale ta ilość sukcesywnie zmniejszała się. Dziś w Towarzystwie jest 25 osób. Sukcesem jest ufundowanie sztandaru organizacyjnego, wyjazdy członków zarządu do sąsiednich stowarzyszeń i towarzystw.
Nowy zarząd
22 maja br. w lokalu Ośrodka Kultury (Dom Katolicki) odbyło się Walne Zgromadzenie członków Towarzystwa Przyjaciół Grodźca. Podczas zebrania po wysłuchaniu sprawozdań z działalności TPG i Komisji Rewizyjnej, głosów w dyskusji, udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi (Emil Bystrowski - prezes, Jolanta Nikodem - wiceprezes, Stefania Urgacz - wiceprezes, Jolanta Stępień - sekretarz, Jadwiga Wieczorek –skarbnik), wybrano nowy zarząd na okres 4 lat. Zarząd stanowią: Grzegorz Woźniak – prezes, Mieczysław Urgacz – wiceprezes, Mariusz Grabarczyk – sekretarz, Zofia Sitko – skarbnik, Hanna Kozieł – członek zarządu, Elżbieta Bilan - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.
WYKAZ CZŁONKÓW TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GRODŹCA
( w latach 1994 – 2012 )
- Bacia Janina
- Bosak Stanisław
- Bilan Elżbieta
- Bracha Antoni
- Bugajski Marek
- Bryła Stanisław
- Brymora Zofia
- Bystrowski Emil
- Ciapała Mariusz
- Ciapała Teresa
- Ciapała Waldemar
- Ciepiela Bolesław
- Curyło Barbara
- Duda Bożena
- Fidzińska Mariola
- Flasz Jan
- Filipczyk Małgorzata
- Gajdzik Leopold
- Gdesz Zbigniew
- Grabowski Mirosław
- Kamiński Dariusz
- Karaś Krystyna
- Karaś Stanisław
- Katolik Marianna
- Katolik Wanda
- Śmiga Stanisława
- Kowal Stanisław
- Kozioł Mieczysław
- Kozłowska Janina
- Kubik Iwona
- Lazar Andrzej
- Ledwoch Józef
- Lipińska Anna
- Lupa Jadwiga
- Mandat Elżbieta
- Mentel Halina
- Nawara Tadeusz
- Nikodem Jolanta
- Nikodem Zbigniew
- Nowak Izabela
- Orpych Leszek
- Pawełek Anna
- Pogoda Józef
- Ponczek Jan
- Podstawna Maria
- Postel Henryk
- Pośpiech Barbara
- Proszowski Ryszard
- Rojek Adam
- Stanek- Szymoniak Janina
- Stelmach Zdzisław
- Stelmach Piotr
- Stelmach Jadwiga
- Sękala Henryk
- Sękala Sławomir
- Sowińska Henryka
- Stępień Mariola
- Stępień Joanna
- Stojek Grażyna
- Strózik Marek
- Śliwka Krystyna
- Szczęsna Teresa
- Warmuzińska Wiesława
- Warmuziński Zenon
- Wieczorek Jadwiga
- Wieczorek Jerzy
- Wieczorek Tadeusz
- Wojciechowski Marcin
- ks. Wojtuszkiewicz Stanisław
- Urgacz Stefania
- Urgacz Mieczysław
- Zagórny Lucjan
WYKAZ CZŁONKÓW TPG
wg aktualnych składek członkowskich
- Bacia Janina
- Bilan Elżbieta
- Bystrowski Emil
- Ciapała Waldemar
- Ciepiela Bolesław
- Flasz Jan
- Grabarczyk Mariusz
- Karaś Krystyna
- Koba – Śmiga Stanisława
- Kozieł Hanna
- Lupa Jadwiga
- Nikodem Jolanta
- Proszowski Ryszard
- Sitko Zofia
- Sowińska Henryka
- Stępień Mariola
- Śliwka Krystyna
- Warmuzińska Wiesława
- Wieczorek Jadwiga
- Wieczorek Jerzy
- Woźniak Grzegorz
- Woźniak Magdalena
- Urgacz Stefania
- Urgacz Mieczysław
- Zagórny Lucjan
Bolesław Ciepiela
JUBILEUSZ 20-LECIA TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GRODŹCA
NIEDZIELA 16 WRZESIEŃ 2012R.
- godz. 11.00 – Msza św. w kościele pw. św. Katarzyny ; od godz. 15.00 do 22.00 obchody Jubileuszu na terenie przyległym do Ośrodka Kultury filia w Grodźcu przy ul. Słowackiego 2
- godz. 15.00 - Powitanie i wystąpienie przedstawiciela Towarzystwa Przyjaciół Grodźca
- godz. 15.15 - konkurs wiedzy o Grodźcu dla młodzieży szkolnej
- godz. 16.00 - występ kabaretowy Lucjana Czernego
- godz. 16.30 - Program artystyczny (Zespół Śpiewaczy „GRODŹCZANIE”, Chór Seniorów „ZORZA” działający przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, występy wokalistek, pokaz tańca „Breakdance” )
- godz. 18.00 - wręczenie nagród laureatom konkursów oraz losowanie wśród uczestników festynu
- godz. 19.00 - Zabawa taneczna przy muzyce „na żywo”
STARTUJ RAZEM Z NAMI. FILIA OŚRODKA KULTURY W GRODŹCU ZAPRASZA NA ZAJĘCIA:
- PLASTYKA – poniedziałek i wtorek – 13:00 – 18:00. Bezpłatne
- WARSZTATY MODELARSKIE – wtorek – 16:00 – 18:00– zapisy
- NAUKA GRY NA KEYBOARDZIE – terminy ustalane indywidualnie – zapisy
- JĘZYK ANGIELSKI różne poziomy – wtorek i środa – zapisy
- AEROBIK – wtorek i czwartek – 18:00 – 19:00
- PILATES - wtorek i czwartek – 19:00 – 20:00
- ZAJĘCIA WOKALNO RUCHOWE dla dzieci – środa – zapisy
- BRYDŻ – czwartek – 16:30 – 21:00 – zapisy
- SZACHY – piątek – 16:00 – 19:00 - zapisy
Szczegóły zajęć i zapisy pod nr tel. (32) 760 25 57 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Filia Ośrodka Kultury w Grodźcu, ul. Słowackiego 2.
Zapraszamy wszystkich miłośników kina na piątkowe wieczory filmowe. Raz w miesiącu w filii Ośrodka Kultury będą wyświetlane najlepsze kinowe produkcje. Najbliższy seans odbędzie się 21 września o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Towarzystwo Przyjaciół Grodźca oraz Filia Ośrodka Kultury w Grodźcu zapraszają na festyn z okazji obchodów 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Grodźca. Impreza odbędzie się w niedzielę 16 września od godziny 15:00 na placu przy Filii Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wspaniałe występu artystyczne, występ kabaretowy oraz zabawę taneczną. Imprezę poprowadzi Lucjan Czerny.
Zapraszamy
ŻYCZENIA
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”
INFORMACJE
Ochrzczeni:
- Marcel Dawid Nowak
- Faustyna Filomena Kobuszewska
Zaślubieni:
- Katarzyna Pastecka i Piotr Telega
Zapowiedzi przedślubne:
- Katarzyna Małgorzata Kosin, panna z naszej parafii i Paweł Tomasz Walkowicz, kawaler z parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Grodźcu
Zmarli:
- Jarosław Musialik