Nasz Kościół, nr 141 (05.08.2012r)
- Utworzono: sobota, 04, sierpień 2012 17:40
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Jana:
A kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: Rabbi, kiedy tu przybyłeś? W odpowiedzi rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec. Oni zaś rzekli do Niego: Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże? Jezus odpowiadając rzekł do nich: Na tym polega dzieło /zamierzone przez/ Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał. Rzekli do Niego: Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba. Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu. Rzekli więc do Niego: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba! Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie.
Wymowna jest rozmowa Jezusa z tymi, których nakarmił rozmnażając w cudowny sposób chleb. Nie zgodził się na to, by obwołano Go królem i opuścił słuchaczy. Tłum jednak znalazł Go na przeciwległym brzegu jeziora. Wówczas Jezus odsłania ich motywację mówiąc: „Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do syta”. Innymi słowy, szukacie nie Mnie, lecz chleba. Chodzi wam, nie o ukrytą we mnie prawdę, lecz o dobra materialne, których mogę wam dostarczyć.
Jest to jedna z decydujących rozmów Mistrza z Nazaretu. Tysiące ludzi po tej rozmowie przestało się interesować Prorokiem z Galilei. W tym momencie Jezus zażądał zdecydowanego opowiedzenia się albo po stronie prawdy, albo po stronie pieniędzy. Chleb to tylko symbol wartości doczesnych, które czynią człowieka sytym, tych, które zaspokajają głód doczesnych pragnień.
Znak, który uczynił Jezus, wskazywał na inne wartości, ujawnił Jego Boską moc i prowadził w świat wartości nadprzyrodzonych. Chrystus ma do rzeszy pretensje, iż nie dostrzegła znaku, dostrzegła jedynie chleb.
Jest to dramat i współczesnego świata, który znacznie pilniej zabiega o pieniądze niż o prawdę. Gotów jest sprzedać prawdę, byle tylko zyskać pieniądze. Takim ludziom Chrystus, który jest prawdą, nie ma nic do ofiarowania.
Jest rzeczą znamienną, że za zdradę prawdy można otrzymać pieniądze, ale nigdy odwrotnie. Nie da się prawdy kupić za pieniądze. Można kupić wiadomości, ale nie prawdę. Doskonale ukazuje ten mechanizm postawa Judasza. On sprzedał prawdę za pieniądze, sprzedał bezpowrotnie. Szybko też zrozumiał, że tak zdobyte pieniądze nie mogą uszczęśliwić człowieka. One niosą przekleństwo.
O tym, że ewangeliczna scena rozmowy Jezusa z Żydami, po cudownym rozmnożeniu chleba, dotyczy właśnie wyboru między pieniędzmi a prawdą — świadczy fakt, iż Jezus w jej zakończeniu jednoznacznie wskazuje na Judasza. On nie odszedł, nie opowiedział się wówczas jasno po stronie pieniędzy. Zataił swe nastawienie. Pozornie został przy prawdzie, ale tylko po to, by w pewnym momencie sprzedać ją za pieniądze. Jezus o nim powiedział: „Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem”. Ewangelista dodaje: „Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem — jeden z Dwunastu — miał Go wydać” (J 6, 70-71).
Prawdy się nie kupuje, prawdę otrzymuje się darmo, i to w miarę jak człowiek uwalnia się od pieniędzy, od dóbr doczesnych. Wewnętrzny dystans wobec wartości materialnych stwarza w sercu człowieka przestrzeń wolności, którą zamieszkuje prawda. Stąd Ewangelia wzywa do umiłowania ubóstwa. Chrześcijanin wcześniej czy później staje przed indywidualną decyzją, w której musi dokonać wyboru między prawdą a pieniądzem. Warto wówczas pamiętać, że łatwo sprzedać prawdę za pieniądze, ale nie można jej nigdy za pieniądze odzyskać.
Ks. Edward Staniek
ODPUST
Obchodzone 6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego ilustruje wydarzenie, jakie dokonało się na górze Tabor, gdy Chrystus przemienił się w obecności swoich Apostołów – Piotra, Jakuba i Jana. Przemienienie to jednak nie tylko pamiątka dokonanego faktu i nadzieja naszego zmartwychwstania, ale to nakaz zostawiony przez Chrystusa, abyśmy stale się przemieniali duchowo i wewnętrznie.
Tegoroczna uroczystość odpustowa na „Dorotce” jest wyjątkową okazją, by dotknąć tajemnicy Pana Boga i zasmakować wewnętrznej przemiany przez wstawiennictwo Matki Dobrej Przemiany – Matki Bożej „z pierścionkiem”.
Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek 6 sierpnia 2012r. o godz. 15.00 koronką do Miłosierdzia Bożego oraz uroczystą Mszą świętą, a następnie w procesji zostanie przeniesiony do kościoła parafialnego wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Przy nim każdego dnia od poniedziałku do soboty po Mszy św. wieczornej będziemy się modlili odmawiając Nowennę do Matki Bożej.
W niedzielę 12 sierpnia 2012r. o godz. 11.00 z kościoła parafialnego wyruszy procesja z wizerunkiem Matki Dobrej Przemiany – Matki Bożej „z pierścionkiem”, by tak jak to miało miejsce 6 sierpnia 1865r. zanieść obraz do „kościoła św. Doroty”. O godz. 12.00 przy ołtarzu polowym zostanie odprawiona uroczysta Msza św. a następnie wizerunek zostanie umieszczony w świątyni.
W godzinach popołudniowych ok.. godz. 15.30 na wzgórze przybędą motocykliści, którzy podczas Mszy świętej modlić się będą w intencji wszystkich podróżujących.
Po liturgii eucharystycznej przy występach zespołów artystycznych i festynie świętować będziemy tegoroczną uroczystość odpustową na „Dorotce”.
ks. Tomasz Zmarzły
MATKA BOSKA GRODZIECKA
Matka Boska - Grodziecka
ma na palcu pierścionek
A Dzieciątko trzyma na ręce.
Pierścionek przed laty
ktoś Jej podarował
Za cudowne wyzdrowienie w podzięce.
W Grodźcu
Na górze św. Doroty
W maleńkim Kościółku,
Co ma już blisko 400 lat
Taki wyjątkowy obraz posiadamy
I zadziwiamy nim świat.
Dlatego przed nim
Pochylając z pokorą głowy
klękamy.
I prosimy Cię – Matko Boska Grodziecka
Miej nas w opiece
I módl się za nami.
Janina Kozłowska Pyskowice, 24.06.2012 r.
PRZYWRACAMY LEKCJE HISTORII DO SZKÓŁ
Trwa wielka akcja społeczna: Przywracamy lekcje historii do szkół. Walczymy o to, aby polska młodzież mogła uczyć się historii swojej Ojczyzny przez cały okres kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej. Nie zgadzamy się na szkodliwą reformę oświaty proponowaną przez MEN, która może skutkować utratą przez polską młodzież poczucia tożsamości narodowej.
Czas na zebranie podpisów biegnie nieubłaganie. Aby projekt trafił pod obrady Sejmu, musimy zebrać sto tysięcy podpisów. Jest to ogromne wyzwanie; bez pomocy ludzi dobrej woli nam się nie uda. Dlatego zwracamy się do wszystkich, którym leży na sercu edukacja polskiej młodzieży z prośbą o pomoc w zbiórce podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty.
Liczy się każda wypełniona lista. Prosimy o odsyłanie wypełnionych list na adres:
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty
ul. Damrota 4/37
45-064 Opole
Wszelkie informacje o akcji znajdą Państwo na stronie internetowej: www.przywracamyhistorie.pl . Za dwa tygodnie będziemy zbierali podpisy w naszym kościele!!! Pamiętaj o dowodzie osobistym!
II GORCZAŃSKI BIEG IM. JANA PAWŁA II
Ostoja Górska Koninki organizuje II Gorczański Bieg Górski im. Bł. Jana Pawła II, nad którym Patronat Honorowy objął Kardynał Stanisław Dziwisz. Organizowany Bieg jest dziękczynieniem za Dar Jana Pawła II. Pobiec może każdy. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i spotkaniu z miłośnikami gór i aktywnego spędzania czasu.
Bieg startuje 19 sierpnia 2012r. o godzinie 10:00 w Koninkach, do pokonania trasa o długości około 15 km. Szczegóły na stronie internetowej www.koninki.pl
INFORMACJE
Zapowiedzi przedślubne:
- Dominika Laura Aleniak, panna z naszej parafii i Jarosław Zbigniew Mrugała, kawaler z parafii pw. św. Rodziny w Zakopanem
- Karolina Wieśniak, panna z naszej parafii i Robert Marek Haja, kawaler z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie
- Anna Sylwia Śmigielska, panna z naszej parafii i Marcin Radosław Niziurski, kawaler z parafii pw. św. Stanisława BM w Sosnowcu
Zaślubieni:
- Natalia i Damian Wocka
- Agnieszka i Tadeusz Łuczyna
Ochrzczeni:
- Gabriel Marek Celka
- Sebastian Maciej Łuczyna
- Fryderyk Stachurski
- Wiktor Krzysztof Gałuszkiewicz
Zmarli:
- Henryk Ziętek
- Jan Czajer
- Andrzej Janeczek
ŻYCZENIA
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”
NUMER KONTA PARAFII: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563