Nasz Kościół, nr 80 (05.06.2011r)
- Utworzono: niedziela, 12, czerwiec 2011 20:44
ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Zakończenie Ewangelii według świętego Mateusza:
Jedenastu uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus zbliżył się do nich i przemówił tymi słowami: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
Wniebowstąpienie Pana Jezusa jest wydarzeniem - dla współczesnego człowieka - raczej dosyć dziwnym, a nawet czasami dziwacznym i nie z tego świata. No bo, co to znaczy, że “Jezus wstąpił do nieba”? Wszelkie próby naturalistycznej racjonalizacji i rozumowego czy zdroworozsądkowego tłumaczenia spełzają na niczym. Może więc lepiej się nimi nawet nie zajmować, bo byłoby to jak “ruszanie z motyka na księżyc”. Lepiej przyjrzeć się temu wydarzeniu z innego punktu widzenia. Co nam, chrześcijanom mówi ten fakt. Jakie jest znaczenie religijne i moralne tego wydarzenia. Niewątpliwie Wniebowstąpienie Chrystusa to WSKAZANIE NAM DROGI DO DOMU OJCA! Chrystus zaprasza nas do powrotu do naszego domu, tam skąd wyszliśmy. Ponadto, wstępując do nieba, Chrystus nie opuszcza swego ludu. Wielokrotnie bowiem, przed Wniebowstąpieniem podkreślał: „Ja jestem z Wami aż do końca czasów”. Co więcej wskazał również, po co idzie do Ojca: „Idę przecież aby przygotować wam miejsce.” Warto także zwrócić uwagę i na ostatnie Jego słowa przed Wniebowstąpieniem: „Idźcie i nauczajcie, dawajcie o mnie świadectwo …” Nie szukajmy więc może zbyt przyziemnych i racjonalistycznych wyjaśnień, nie dlatego, że ich nie ma, ale dlatego, że niczego konstruktywnego w nasze życie nie wnoszą. Spróbujmy raczej dostrzec wydarzenia roku liturgicznego i tajemnice wiary w świetle naszych zadań i naszego chrześcijańskiego powołania.
Chrystus zaprasza Cię do siebie. Przygotował dla Ciebie już miejsce. Nie zmarnuj szansy, nie pogardzaj Jego zaproszeniem.
Ania
ŚWIĘTO NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MATYI PANNY
Uroczystość tę wprowadził do zakonu franciszkańskiego św. Bonawentura w roku 1263. Kiedy zaś powstała wielka schizma na Zachodzie, wtedy święto to rozszerzył na cały Kościół papież Bonifacy IX w roku 1389, aby uprosić za przyczyną Maryi jedność w Kościele Chrystusowym. Sobór w Bazylei to święto zatwierdził.
Święto Nawiedzenia obchodzone jest 31 maja, tj. Między świętem Zwiastowania Pańskiego, a Narodzeniem Jana Chrzciciela. W ten sposób wspominamy przede wszystkim spotkanie Mesjasza ze swoim poprzednikiem - Janem Chrzcicielem. Jest to także spotkanie dwóch matek. Dokładny opis wydarzenia Nawiedzenia zostawił nam św. Łukasz w swojej Ewangelii (Łk 1, 39-56). Według tradycji miało ono miejsce w Ain Karim, około 7 km na zachód od Jerozolimy, gdzie dwa kościoły upamiętniają dwa wydarzenia - radosne spotkanie matek (kościół nawiedzenia św. Elżbiety, położony na zboczu wzgórza za miastem) i narodzenie Jana Chrzciciela (kościół położony w samym mieście). Maryja prawdopodobnie odbywała całą drogę z Nazaretu do Ain Karim - czy jak chcą niektórzy bibliści może nawet do Hebronu - pieszo. Być może przyłączyła się do jakiejś pielgrzymki, idącej do Jerozolimy. Trudno bowiem przypuścić, aby szła sama w tak długą drogę, która mogła wynosić ok. 150 kilometrów. Pragnęła podzielić się ze swoją krewną wiadomością o Zwiastowaniu, jednocześnie gratulując jej tak długo oczekiwanego potomstwa. Maryja po przybyciu dowiaduje się ze zdziwieniem, że Elżbieta już wszystko wie - tak dalece, że nawet powtarza do niej część słów anioła: "Błogosławiona jesteś między niewiastami". Elżbieta wyraża równocześnie uznanie dla Maryi, że zawierzyła słowom posłańca Bożego. Zadziwiająca jest pokora Maryi. Przychodzi z pomocą do swojej starszej krewnej, gdy ta będzie rodzić syna. Ale i Elżbieta zdobywa się na wielki akt pokory, kiedy Matkę Chrystusa wita słowami: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?" Elżbieta stwierdza równocześnie, że na dźwięk słowa Maryi poruszyło się w łonie jej dziecię. Pisarze kościelni są przekonani, że był to akt powitania Chrystusa przez św. Jana i że w tym właśnie momencie św. Jan został uwolniony od grzechu pierworodnego i napełniony Duchem Świętym. Poruszenie św. Jana często zestawia się z tańcem radości króla Dawida, idącego przed Arką. Słowa Elżbiety przywołujemy zawsze, ilekroć odmawiamy Pozdrowienie Anielskie. Krewna Maryi powtórzyła część pozdrowienia Gabriela: „Błogosławiona jesteś między niewiastami", wyraźnie czyniąc aluzję, że za sprawą Ducha Świętego została we wszystko wtajemniczona. Potem zaraz dodała własne słowa: „i błogosławiony jest owoc Twojego łona". Powstały także zakony żeńskie, które za główną patronkę obrały sobie Matkę Bożą w tej tajemnicy. Co więcej nawet nazwę od tej tajemnicy otrzymały. Chodzi głównie o zakon Wizytek, czyli Sióstr Nawiedzenia. Założył je w roku 1610 wspólnie ze św. Joanną de Chantal św. Franciszek. Wydarzenie to rozważamy także jako jedną z radosnych tajemnic Różańca.
Maria
ZAPROSZENIE
Z okazji 12. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu odbędą się uroczystości dziękczynne za Beatyfikację Papieża Polaka. Na Placu Papieskim w najbliższą niedzielę 12 czerwca br. spotkają się wierni z całej naszej diecezji. W związku z tym Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak kieruje specjalne zaproszenie do diecezjan.
Zaproszenie Biskupa Grzegorza Kaszaka do wiernych Diecezji Sosnowieckiej w związku ze zbliżającą się 12. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu oraz dziękczynieniem Kościoła Sosnowieckiego za dar Beatyfikacji Papieża
Umiłowani Diecezjanie!
Zbliża się dwunasta rocznica wizyty Błogosławionego Jana Pawła II w Sosnowcu. Mieliśmy wielkie szczęście spotkać człowieka nieustannie zanurzonego w Bogu. Świadka wiary i Ewangelii. Człowieka świętego, który przemienił oblicze naszej ziemi. To dlatego wracamy do tamtych chwil i ufając w szczególną łączność Jan Pawła z Ojcem Niebieskim prosimy Go o wstawiennictwo i pomoc. W najbliższą niedzielę 12 czerwca br. bardzo serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan na Plac Papieski w Sosnowcu, aby dziękować Bogu za dar obecności Ojca Świętego na naszej zagłębiowskiej ziemi w 1999 roku oraz uczcić i niejako spłacić dług wdzięczności, jaki mamy wobec Jana Pawła II. Nasze dziękczynienie rozpoczniemy od uroczystej Mszy Świętej o godzinie 16.00. Ponieważ jest to niedziela Zesłania Ducha Świętego, na zakończenie Eucharystii kapłani udzielą wszystkim indywidualnego błogosławieństwa prosząc o obfitość darów Bożych. Po Mszy Świętej odbędzie się koncert dziękczynienia, w który możemy się włączyć przez wspólne śpiewanie oraz dzielenie się świadectwem wiary. Atmosferę radości wzbogaci gratisowy poczęstunek. Jeszcze raz ponawiam moje zaproszenie do wspólnej modlitwy i wspólnego świętowania. Wszystkim z serca błogosławię.
+ Grzegorz Kaszak
Biskup Sosnowiecki
W programie tego naszego diecezjalnego dziękczynienia przewidziano:
- 15.25 – Powitanie i krótka modlitwa
- 15.30 – Występ zespołu młodzieżowego Dynamic waves z Dąbrowy Górniczej
- 16.00 – Msza Święta – Modlitwa wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II
- Zakończenie konkursu literackiego Duc in Altum organizowanego przez Zespół Szkół Katolickich w Sosnowcu
- Pokazy strażackie
- Poczęstunek dla wszystkich
- Antrakt zespołu młodzieżowego
- Około godz. 18.00 – „Czeka was droga” – Koncert Uwielbienia pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego z udziałem m.in. Beaty Bednarz, Macieja Ścibora, Katarzyny Bogusz, muzyków zespołu New Life’m , orkiestry ICON i połączonych chórów sosnowieckich.
- Około godz. 20.00 - Apel Jasnogórski i modlitwa o kanonizację Jana Pawła II
- Błogosławieństwo Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka
FESTYN
Filia Ośrodka Kultury w Będzinie – Grodźcu z przykrością informuje, że z powodu złych warunków pogodowych odwołuje Festyn z Folklorem, który zaplanowany był na 5.06.2011r. (niedziela). Informujemy, że festyn odbędzie się w innym terminie.
SPROSTOWANIE
W artykule „Chwalcie łąki umajone...” z dn. 22 maja br. znalazło się kilka informacji, które odnoszą się do historii nabożeństw i powstawania kapliczek w Gródkowie. Autor artykułu nie miał na myśli stanu faktycznego, gdyż jak wszyscy wiemy, komentuje to, co się działo w latach minionych, za co jesteśmy wdzięczni.
Informujemy Drogich Czytelników i wszystkich Parafian, że nabożeństwa, szczególnie majowe, są kontynuowane. Każdego dnia przy kapliczkach, szczególnie przy kapliczce przy skrzyżowaniu ulic Górnej i Wspólnej gromadzili się i nadal gromadzą wierni, aby wyśpiewywać cześć Najświętszej Maryi Pannie. Dziękujemy Wam za tę piękną modlitwę!!! Również pragniemy serdecznie podziękować za tak piękne odnowienie kapliczki, która nadal, dzięki Waszej życzliwości, ofiarności i wierze może być miejscem sprawowania kultu. Życzymy Parafianom z Gródkowa wytrwania i zapraszamy przy tej okazji w poniedziałek 13 czerwca na godz. 19.00 na Drogę Krzyżową.
Redakcja „NK”
INFORMACJE
Zapowiedzi przedślubne:
- Natalia Kuklińska, panna z naszej parafii, wyznania rzymskokatolickiego i Tomasz Bogusław Turchan, kawaler z naszej parafii, wyznania rzymskokatolickiego
- Hanna Małgorzata Kozieł, panna z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu, wyznania rzymskokatolickiego i Michał Henryk Sroka, kawaler z naszej parafii, wyznania rzymskokatolickiego
- Magdalena Agata Taborska, panna z parafii pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie, wyznania rzymskokatolickiego i Mateusz Łukasz Grzybek, kawaler z naszej parafii, wyznania rzymskokatolickiego
Ochrzczeni:
- Zuzanna Ewa Beciczko
Zmarli:
- Irena Michalska
Zaślubieni:
- Anna i Krzysztof Konopka
ŻYCZENIA
Powołanie kapłańskie jest wielkim wyróżnieniem danym człowiekowi przez samego Boga. Z okazji 10. rocznicy święceń kapłańskich życzymy naszemu ks. Gabrielowi Molęckiemu radości płynącej z powołania i posługi w kościele, szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i wstawiennictwa świętych Patronów oraz spełnienia marzeń.
Życzy redakcja „NK”