Nasz Kościół, nr 826 (23.02.2025r)
- Utworzono: niedziela, 23, luty 2025 09:40
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie. Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie".
Dzisiejsze słowo mówi nam, od czego zależy ewangelizacja i co Pan zamierza nam najpierw w jej trakcie podarować. Otóż na początku chce nas otworzyć na dar, jakim jest miłość do ludzi – po miłość do nieprzyjaciół włącznie. Bylibyśmy bardzo biedni, gdybyśmy tego daru nie przyjęli…
Jezus mówi: „Otwórzcie się na łaskę, którą w sobie macie” – łaskę miłości do ludzi, po miłość nieprzyjaciół włącznie. Jeśli się na to nie otworzymy, to jak chcemy kogokolwiek ewangelizować? Dlaczego mielibyśmy iść do ludzi? Z czym i po co? Jeśli się nie zmierzymy z doświadczeniem łaski, to wszystkie nasze plany ewangelizacyjne będą posadzone na piasku.
Kardynał Grzegorz Ryś
MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ w wykonaniu Zespołu Teatralnego Parafii św. Elżbiety
To wydarzenie, które stanowi cenną pomoc w przygotowaniu nas na przyjęcie prawdy o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Na tej scenie odbywa się coś więcej niż teatr - odbywa się artystyczne spotkanie z największą tajemnicą wiary, tajemnicą naszego zbawienia. Aktorzy prowadzą nas ścieżkami wydarzeń z historii zbawczej, począwszy od sceny zawarcia Przymierza na Synaju, aż do chwili Zmartwychwstania.
Wszystko odbywa się w zgodzie z przekazem Ewangelii - nie ma tu miejsca na fantazję, fikcje, swobodne komponowanie scen. Uwagę widza przykuwają monumentalne rozwiązania scenograficzne, starannie dopracowane układy sceniczne, kostiumy i oryginalne rekwizyty przywiezione z Ziemi Świętej. Istotnym walorem przedstawienia jest muzyka Wojciecha Kilara. Mówiąc tu o dopracowanej formie przedstawienia trzeba jednak zastrzec, że dla twórców cieszyńskiego Misterium nie jest ona celem pracy, a jedynie narzędziem podstawowego działania: przybliżania prawdy Ewangelii. Dzięki temu za każdym razem mamy szansę stanąć tak blisko Chrystusowego Krzyża, odnaleźć w mrokach otaczających Jego grób odbicie nękających nas ciemności, a blaskiem zwycięstwa Zbawiciela nad śmiercią rozjaśnią nasze wędrowanie do Boga... Ważne i wyjątkowe jest, że od ponad dwudziestu lat stają na scenie nie tyle jako aktorzy, ile raczej jako świadkowie potwierdzający obecność Chrystusa w ich życiu.
Ilona i Bolesław Dobrzańscy
KOMENTARZ KS. JANA TWARDOWSKIEGO
Nieraz, zwłaszcza wtedy, gdy myślimy o słowach Jezusa Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni (Łk 6,37) – skarżymy się, że Pan Bóg jest niesprawiedliwy.
Pewien pan powiedział mi: ”Nikogo nie potępiam, ale tego jednego gałgana, którego ksiądz też zna, muszę potępić, dlatego ze od podszewki znam wszystkie jego sprawki.”
Pomyślałem sobie: Przecież pan Bóg zna dokładniej każdego z nas, wszystkie nasze sprawki od A do Z. I właśnie dlatego musimy się modlić nie o sąd nad sobą, ale o miłosierdzie.
Zabrzmi to jak paradoks, ale nabożeństwo do Serca Bożego jest trochę nabożeństwem do niesprawiedliwego Pana Jezusa, Tego, który bardziej kocha niż sądzi, do Jezusa podobnego do pana z winnicy, który płacił po denarze każdemu, nawet temu, który krótko pracował, kochając go tak jak wszystkich.
Kiedyś księża nosili w rękawach pieniądze dla biednych. W związku z tym Zagłoba powiedział, że krzywi się na księży, dlatego że rękawy Pana Boga są zawsze szersze od rękawów księdza proboszcza.
ks. Jan Twardowski
PATRON DNIA
Święty Polikarp, biskup i męczennik urodził się około 69-82 roku. Według św. Ireneusza, Polikarp był uczniem św. Jana Ewangelisty. Tertulian i św. Hieronim przekazali nam informację, że św. Jan Apostoł ustanowił swojego ucznia, Polikarpa, biskupem w Smyrnie. Około roku 107 św. Ignacy z Antiochii napisał piękny list do Polikarpa, kiedy był wieziony okrętem do Rzymu, by tam ponieść śmierć męczeńską. W liście tym Ignacy oddaje Polikarpowi najwyższe pochwały, kiedy go nazywa dobrym pasterzem, niezłomnym w wierze i mężnym atletą Chrystusa. Takim przedstawiają go wszystkie świadectwa. Wiemy, że ok. 155 r. Polikarp przybył do Rzymu, by z papieżem Anicetem prowadzić rozmowy ustalające termin obchodzenia Wielkanocy. Gdy miał ponad 86 lat, kiedy oskarżono go o lekceważenie pogańskiej religii i jej obrzędów. Namiestnik rzymski skazał Polikarpa na śmierć przez spalenie na stosie. Gdy zaś płomienie nie chciały się imać męczennika, zginął od pchnięcia puginałem. Działo się to na stadionie w Smyrnie 22 lutego, najprawdopodobniej w 156 r.
ZMARLI
- Grzegorz Kasprowicz
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja NK