Nasz Kościół, nr 802 (08.09.2024r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: "Effatha", to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: "Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę".

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął Go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: "Effatha", to znaczy: "Otwórz się". Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: "Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę".

Głuchoniemy jest symbolem człowieka zamkniętego na Słowo Boże, na Ewangelię. Takie zamknięcie jest bardzo powszechne – wielu słucha, ale nie słyszy. Dzieje się tak często również mimo naszych wysiłków, by było inaczej. Z tej głuchoty może nas bowiem wyleczyć tylko Bóg osobiście. Z naszej strony potrzebne jest tylko pozwolenie, aby On wziął nas „na bok osobno od tłumu”, czyli potrzebne jest pewne wyciszenie i odosobnienie. Nasza „głuchota” na Ewangelię bierze się bowiem z hałasu, który jest w nas i wokół nas.

o. Mieczysław Łusiak SJ

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

Najpierw otworzyły się uszy głuchoniemego, potem zaczął mówić. Trzeba umieć słuchać Jezusa, wsłuchać się w Jego Ewangelię, żeby potem innymi ludziom mówić o Bogu.

Najpierw trzeba uważnie wysłuchać tego, kto nas o coś prosi, i dopiero potem mu pomagać. To wysłuchanie jest nieraz ważniejsze.

Czy nie daję na odczepnego, kiedy mówię: „ Masz, weź, ale nie chce ciebie słuchać”?

ks. Jan Twardowski

 

ZAMYŚLENIA

W liście z maja 1845r. opisuje Juliusz, jak w domu położonego o pięć kroków od jego mieszkania, zmarła 14-letnia dziewczyna. Pisze Juliusz, że jeszcze tydzień temu zdrowa była, kwitnąca jak róża, a dziś nie ma jej.

I słowami tymi unieśmiertelnia ją na kartach listów do matki. Ta wzmianka o tej 14-letniej dziewczynie to na pewno jedyna wzmianka o kimś, kto wtedy tam żył i przypadkiem zupełnie zetknął się z Juliuszem.

To, że ja to piszę, a ty to czytasz pozwoli zburzyć barierę czasu i zapomnienia.

Bo przecież żadnego śladu po tej dziewczynie nie ma. Została wzmianka w Liście do matki.

I to jest fascynujące.

Grzegorz Pieńkowski

 

ŚWIECKA MISJONARKA

Siostra Anna Krogulska misjonarka świecka, prezes Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich „Inkulturacja” w Gdowie (woj. małopolskie). Po ukończeniu studiów zootechnicznych i teologicznych przebywała w Afryce na misjach wśród Pigmejów i plemion Bantu. Po powrocie do Polski napisała pracę na temat hierarchii wartości Pigmejów Baka i uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim tytuł doktora nauk humanistycznych. Obecnie jest misjonarką i ewangelizuje w wielu krajach na różnych kontynentach, a zwłaszcza wśród Polonii. Przedstawia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, oraz jego Zmartwychwstanie na podstawie Całunu Turyńskiego. Odkryła również powołanie do mówienia o Chuście z Manopello i wizerunku Matki Bożej z Guadalupe. Osoba biorąca udział w filmie „Oblicze Jezusa”, w którym przybliża wizerunek Jezusa Chrystusa na podstawie Całunu Turyńskiego i Chusty z Manoppello. Jedna z założycielek pierwszego w Polsce, uznanego przez polski Episkopat, Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich. Zakończyła także budowę Centrum, w którym szkoli się tych, którzy chcą podjąć się wykonywania pracy misjonarza świeckiego.

Niedziela Sosnowiecka 20/2008

 

OCHRZCZENI

  • Amelia Paulina DOMAGAŁA

 

ZMARLI

  • Irena ROJEK
  • Bolesław MUSIALIK
  • Janina GRUDZIEŃ

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563 

"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".