Nasz Kościół, nr 801 (01.09.2024r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nieobmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?" Odpowiedział im: "Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji". Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: "Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym".

„Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym” (Mk 7,14). Jak to rozmieć?

Mojżesz podzielił żywność - mówiąc językiem dzisiejszym – na ekologiczną i nie ekologiczną

Jezus powiedział, jeżeli zjesz kawałek nieczystego mięsa, to nie on ciebie splami. Splami zła myśl, złe pragnienie, złość, nienawiść, podstęp.

ks. Jan Twardowski

 

GRODZIECKIE PIELGRZYMKI PRZED LATY

Sierpień to miesiąc pielgrzymowania do Jasnogórskiego Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie. W obecnych czasach pielgrzymki wyglądają inaczej niż kilkadziesiąt lat wstecz. Piesze pielgrzymki z naszej parafii organizowane były od bardzo dawna i były dużym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej.

Przygotowania do wyjścia na Jasną Górę ruszały już po odpuście Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia – wtedy to rozdzielano poszczególne czynności i obowiązki. Ponieważ w składzie grupy pielgrzymującej były również zaprzęgi konne - furmanki specjalnie przystosowane do tego celu, ustalano, który gospodarz weźmie udział w pielgrzymce. Zwykle była to grupa kilkudziesięciu osób i kilka zaprzęgów konnych, przewożących żywność i artykuły potrzebne podczas pielgrzymki. Czasem z zaprzęgów konnych korzystali starsi, chorzy lub dzieci, z uwagi na trudności w poruszaniu się na dłuższej trasie. Każdy z uczestników chciał przed obrazem Jasnogórskiej Pani przedstawić swoje problemy, prośby, podziękowania.

Pielgrzymi wyruszali spod kościoła św. Katarzyny i cała kawalkada wraz z odprowadzającymi, przy biciu dzwonów i dźwiękach orkiestry, udawała się w drogę. Po dotarciu w okolice obecnej szkoły podstawowej w Gródkowie żegnano pielgrzymów, a odprowadzający wracali do Grodźca.

W dniu powrotu z Częstochowy na spotkanie wychodziła grupa parafian, aby w tym samym miejscu powitać zmęczonych, ale zadowolonych pielgrzymów. Przy dźwiękach orkiestry wracano do Grodźca, gdzie przy kościele parafialnym kończył się ten piękny czas pielgrzymowania.

Tradycyjnie, pielgrzymi z naszej parafii 23. sierpnia udali się do Będzina i weszli w pątniczy szlak XXXIII Pieszej Zagłębiowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, aby 25. sierpnia stanąć przed obrazem Najświętszej Maryi Panny w dniu Wigilii Jej Uroczystości.

J i J. Wieczorek

 

PATRONKA DNIA

Święta Dulcelina urodziła się około r. 1214 w Digne. Po śmierci matki przeniosła się z ojcem do Hyeres, gdy tymczasem jej brat, bł. Hugo z Digne, przywdział habit franciszkański. Za jego radą założyła pierwszy dom beginek. Były to pobożne niewiasty, często wdowy, które nie tworzyły zgromadzenia zakonnego, ale pragnęły realizować ideały św. Franciszka. Około 1250 r. Dulcelina przeniosła się do Marsylii i tam założyła drugi dom beginek. Przeżyła w nim dwadzieścia ostatnich lat swego życia. W kościele franciszkanów doznawała wówczas licznych ekstaz. Zmarła w czasie ostatniej ze swoich ekstaz, 1 września 1274 r.

 

OCHRZCZENI

  • Kajetan Cyprian WANIEK

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim rodakom"