Nasz Kościół, nr 574 (22.11.2020r)
- Utworzono: poniedziałek, 23, listopad 2020 21:48
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie;byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?". Król im odpowie: "Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom. Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie". Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?". Wtedy odpowie im: "Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”.
Pan mówi: Co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tych potrzebujących - Mnieście uczynili. Pan oczekuje, że będziemy miłować się wzajemnie tak, jak On nas umiłował. Wiara działa przez miłość, a miłość nie ustaje w czynieniu dobra. Bez czynnej miłości bliźniego oddalamy się od Chrystusa... On ostrzega, że ci, którzy przeszli przez życie w twardym egoizmie, pójdą na wieczną karę...
Marek Ristau
ŚWIĘTA CECYLIA - PATRONKA MUZYKI KOŚCIELNEJ
22 listopada w Kościele katolickim wspominamy św. Cecylię, czczoną jako patronkę muzyki kościelnej, muzyków, chórzystów i organistów. Jest ona także jedną z najbardziej znanych męczennic.
O życiu Cecylii nie wiemy wiele. Mówi nam o niej nieco pochodzący z V wieku opis męczeńskiej śmierci. Dowiadujemy się z niego, że Cecylia była wyjątkowo piękną i dobrze urodzoną Rzymianką. Żyła prawdopodobnie w III wieku. Nie w głowie były jej romanse, ponieważ zakochała się w Chrystusie i ślubowała mu czystość. Niestety rodzice przeznaczyli ją na żonę możnemu Walerianowi, który był poganinem. Gdy wybranka wyjawiła mu swój sekret, wzruszony pięknem jej serca, również się nawrócił i postanowił ochrzcić. Pierwszego sakramentu udzielił mu w tajemnicy sam papież św. Urban I. Gdy wrócił do Cecylii, zastał ją pogrążoną w głębokiej modlitwie. Zobaczył też jaśniejącego anioła, który ukoronował narzeczonych wieńcami z lilii i róż, prosząc o zachowanie czystości.
Po ślubie Cecylia rozdała ubogim cały swój majątek. Gdy wybuchły prześladowania chrześcijan oboje trafili do aresztu. Żołnierze oczarowani urodą Cecylii błagali ją, by porzuciła chrześcijaństwo, nie chcieli bowiem jej zabić. Pod wpływem jej świadectwa nawróciło się 400 żołnierzy. W końcu jednak poddano ją straszliwym torturom: duszono parą w łaźni. Ona jednak odczuwała to jako orzeźwiający powiew wiatru. W końcu kazano ją ściąć, ale nawet miecz nie zdołał jej zabić, jedynie otworzył ranę. Po dwóch dniach Cecylia się wykrwawiła. Pobożni chrześcijanie ze czcią zebrali jej krew, a ją samą pochowano w katakumbach. W 824 r. odkryto ciało Cecylii, które mimo upływu niemalże 500 lat nie uległo zniszczeniu. Złożono je w bazylice na Zatybrzu, wybudowanej w miejscu, gdzie Cecylia niegdyś mieszkała.
Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Za patronkę muzyki kościelnej zaczęto ją uważać w średniowieczu. Z tych czasów pochodzą też przedstawienia Cecylii grającej na organach czy lutni. Prawdopodobnie jednak Święta nie grała na tych instrumentach, a łączenie jej z muzyką jest wynikiem błędnej interpretacji jednej z antyfon z Liturgii Godzin. Niewątpliwie jednak jej życie, oddane całkowicie Chrystusowi, było piękną pieśnią uwielbienia Pana.
Źródło: www.radioniepokalanów.pl
ZAMYŚLENIA
Pan Roman z zaciekawieniem wysłuchał opowieści Juliusza. On człowiek Księgi nosił w sobie całą historię biblijną. Odezwał się tymi słowy:
Panie Juliuszu „znalazłem jeszcze jeden sposób przeżywania Pisma Świętego, a mianowicie przez porównywanie prawd ewangelicznych z otaczającą mnie rzeczywistością. Przeczytane rano wersety – natrafiwszy w jakimś zdarzeniu, zjawisku czy w napotkanej osobie na podatny grunt, nagle zaczynały kiełkować".
Szkoda panie Romanie że pana wcześniej nie spotkałem – rzekł Juliusz.
Szkoda. Panie Juliuszu powiem panu więcej.
„Mój dziadek na kilka dni przed śmiercią pozostawił mi w spadku testament: Będziesz Biblię nieustannie czytał – powiedział do mnie.
Będziesz ją kochał więcej niż rodziców... więcej niż mnie. Nigdy się z nią nie rozstaniesz... A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi".
Tak powiedział mój dziadek i ja byłem wierny jego słowom. Czytałem Biblię przez całe życie, wędrowałem po jej ścieżkach ale czy ją poznałem do końca. Nie. Nie można jej zgłębić. Ale zgłębiać trzeba.
Grzegorz Pieńkowski
MODLITWA DO ŚW.CECYLII
Święta Cecylio, przepełniona miłością do Chrystusa, niezłomna w walce o świętość i wierna Bogu aż do męczeńskiej śmierci. Prowadź nas drogami oddania Jezusowi na wzór Twojego oddania, czystości której jesteś doskonałym przykładem i miłości do Boga którą zwieńczyłaś heroiczną ofiarą z życia. Wyproś nam dar męstwa wobec wrogów naszej duszy, których Ty pokonałaś w samotnej walce. Ucz nas stawiać Pana zawsze na pierwszym miejscu we wszystkim co nas spotyka. Patronko muzyki, daj nam zakosztować piękna tej sztuki a muzykom, nosicielom Bożej łaski talentu, wyproś dar pokornego i hojnego dzielenia się swoim darem z bliźnimi. Kieruj naszymi krokami i wskazuj na dobro i piękno podawane nam przez Pana na każdy nasz dzień. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
ZMARLI
- Leszek WILCZEK
- Andrzej KOZŁOWSKI
ŻYCZENIA
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja NK