Nasz Kościół, nr 529 (12.01.2020r)
- Utworzono: poniedziałek, 13, styczeń 2020 17:01
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć od niego chrzest. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: "To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?" Jezus mu odpowiedział: "Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe". Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. A oto głos z nieba mówił: "Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie".
Chrzest w Jordanie to pierwsze publiczne objawienie Jezusa jako Króla i Zbawcy, a jednocześnie objawienie całej Trójcy Świętej. To początek działalności Jezusa i szczyt działalności Jana Chrzciciela, który pierwszy rozpoznał w ezusie obiecanego Mesjasza. Jezus zanurza się w wody Jordanu, jak w wody śmierci, przyjmując na siebie nasze grzechy. Niech dzisiejsze święto będzie dla nas okazją do dziękczynienia za dar chrztu, w którym obmyły nas wody życia wiecznego, czyniąc nas dziećmi Bożymi.
Halina Świrska
ZAMYŚLENIA
„Im bardziej zgłębiam naukę, tym bardziej wierzę w Boga.” A. Einstein
*
Dla tych, którzy chcą wierzyć, żadne tłumaczenie nie jest już więcej potrzebne. Dla tych zaś, którzy nie chcą wierzyć, żadne tłumaczenie nie jest już więcej możliwe!!!”
*
Izali możesz wypuścić błyskawice, aby przyszły, i rzekłyć: Otośmy?
התשלח ברקים וילכו ויאמרו לך הננו
Księga Hioba
*
Jak często trzeba tracić wiarę
Urzędową
Nadętą
zadzierającą nosa do góry
asekurującą
głoszoną stąd do dotąd
żeby odnaleźć tę jedyną
wciąż jak węgiel jeszcze zielony
tę która jest po prostu
spotkaniem po ciemku
kiedy niepewność staje się pewnością
prawdziwą wiarę bo całkiem nie do wiary
Jan Twardowski
*
"Tylko cwaniaki mają się o co martwić Nad prostaczkami czuwa Pan Bóg" "Hair" musicall reż. Milos Forman
Wynalazł cytaty i odkurzył
Grzegorz Pieńkowski
A w 1859 r otwarto linię kolejową łączącą Dąbrowę Górniczą z Katowicami.
Tygodnik Ilustrowany z 19 września 1859 roku tak pisał o tym wydarzeniu:
„Ma ona długości z Ząbkowic do granicy pruskiej 16 wiorst i 214 sążni. Kierunek jej jest taki: oddziela się po prawej stronie od linii głównej drogi warszawsko-wiedeńskiej, prowadząc prosto do stacji Dąbrowa, w którem to miejscu drogi boczne wykonane przez wydział górnictwa kosztem rządu, łączą się z tamecznemi kopalniami węgla kamiennego jak Reden, Ksawery i inne. Dla przebycia góry pod Będzinem wykonano przekop, do 25 stóp głęboki, stąd idzie droga przez dolinę Czarnej Przemszy, niedaleko wsi Sielec przecina rzekę mostem żelaznym wykonanym w zakładach hr. Andrzeja Zamojskiego i stąd zwraca się na wschód do Sosnowic osady na granicy Prus położonej do Sielca należącej gdzie stanęła stacja pograniczna. Most cały z żelaza na rzece Brynicy, stanowi granicę między Królestwem, a Prusami. Na stacji Dąbrowa stanął tylko niewielki budynek stacyjny połączony ze składem towarowym, oraz domek mieszkalny dla oficjalistów miejscowych, w Sosnowicach zaś postawiono obrzerny dworzec mieszczący w sobie pokoje dla Najdostojniejszych Osób, sale 1, 2 i 3 klasy, lokal dla ekspedycji celnej, biuro paszportowe i różne mieszkania. Oprócz tego znajduje się tam jeszcze, dom mieszkalny dla niższej służby, szopa na parowozy i wagony i pomost obrotowy".
Grzegorz Pieńkowski
ZAŚLUBIENI
- Katarzyna i Mateusz FILIPOWSCY
ZMARLI
- Natalia KALISZ
- Krystyna CIUPA
ŻYCZENIA
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów