Nasz Kościół, nr 520 (10.11.2019r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: ”Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: "Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu". Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. Wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę”. Jezus im odpowiedział: ”Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani są za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzaku, gdy Pana nazywa "Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba". Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”.

Życie jest większe od wszelkich naszych przemądrzałych spekulacji, od popularności, ideologii i misternie skonstruowanych systemów pojęć. Czasem wydaje się nam, że żyjemy, a tak naprawdę spętaliśmy życie w sieć nazw. Cieszy nas ich brzmienie: profesor, prezes, gwiazda, zwycięzca. Niektórzy tak oderwali się od życia, że dopiero wzmianka w gazecie przekonuje ich, że zaistnieli. Tymczasem to Bóg jest Bogiem żywych i tylko wracając do Niego, wracamy naprawdę do życia.

O. Wojciech Czwichocki OP

 

JUBILEUSZ CHÓRU PARAFIALNEGO "KATARZYNA" CZ.I

W piątek 22.11.2019 r mija 95 lat istnienia Chóru Parafialnego „Katarzyna” w Będzinie – Grodźcu . W naszym kościele pw. św. Katarzyny odbędzie się uroczysta Msza św. o godz.17.00

Wiele razy już pisaliśmy i o nas pisano z okazji poprzednich jubileuszy w różnych pismach ale warto przypomnieć raz jeszcze trochę historii .

W 1924r. w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Grodźcu stanowisko organisty objął Feliks Roman Kostulski powołując do działania czterogłosowy chór mieszany, który zapoczątkował długoletnią działalność śpiewaczą w Grodźcu .

W początkowym okresie działalności organisty Kostulskiego chórek młodzieżowy utworzony przez jego poprzednika Jana Gwoździa śpiewał w niedzielę i w święta na mszy porannej tzw. „dziewiątowej”, a chór starszy mieszany nowo powstały na Mszy św. tzw. ”sumie”.

Czterogłosowy chór mieszany głównie rekrutował się z amatorskiego chóru „Lira” działającego przy Kopalni Grodziec oraz muzyków zrzeszonych w orkiestrach dętych przy Cementowni, Kopalni oraz orkiestry wiejskiej (potem przekształciła się w orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej) .

Lekcje chóru odbywały się 2 razy w tygodniu na plebani.

Chór przetrwał lata okupacji „prawie milcząco”, choć (mimo zakazu), „prawie” bo na Mszy św. zjawiał się w komplecie i na krótko przed eucharystią organista przypominał na skrzypcach melodię kolęd, pieśni itp”.... Po wojnie został reaktywowany w 1945r przez organistę, kresowiaka Stanisława Zajkowskiego oraz proboszcza tej parafii ks. Juliana Sumę. Wzmocnili liczebnie skład dokonując naboru spośród harcerzy zrzeszonych w licznie powstałych organizacjach w Grodźcu. Ksiądz Suma „poszedł na układ” przyjdźcie do chóru, a nie będziecie musieli płacić za lokale”...Chór liczył 45 osób.

Od 1956r. organistą prowadzącym chór był Edward Ponczek, a od roku 1989 do dzisiaj chór prowadzi organista i chórmistrz absolwent Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu - Stanisław Sochacki .

Chór do 2012r. działał w ramach Grodzieckiego Towarzystwa Śpiewaczego „Katarzyna” i pod taką nazwą został zarejestrowany w Polskim Związku Chórów i Orkiestr Oddział Śląski w Katowicach.

Obecnie chór nie jest zrzeszony.

Potocznie nazywany jest chórem „Katarzyna”. Ma w swym repertuarze około 150 pieśni. Są to utwory zarówno religijne, jak i świeckie w tym: patriotyczne, harcerskie i ludowe.

W swym repertuarze ma utwory wybitnych klasyków muzyki: Bach, Mozart, Gounod, Górecki, Boys, Beethoven, Moniuszko, Frank oraz innych kompozytorów.

Chór śpiewa w każdą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 9,30, uczestniczy we wszystkich uroczystościach kościelnych i świeckich, które odbywają się na terenie Będzina.

Zaznaczył swoją obecność śpiewając na Mszach świętych w kościołach innych województw m. in. kieleckie, częstochowskie, małopolskie, lubelskie, wrocławskie, opolskie, mazowieckie. Uczestniczył w zbiorowym śpiewie połączonych chórów Diecezji Sosnowieckiej i Filharmonii Śląskiej w Katowicach podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu.

opr. Jolanta Nikodem, Dorota Duś

 

ZMARLI

  • Władysława DRÓŻDŻ
  • Tadeusz MICHALCZYK
  • Włodzimierz STEFAŃSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta".