Nasz Kościół, nr 326 (21.02.2016r)
- Utworzono: wtorek, 23, luty 2016 13:36
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:
Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy [tamci] weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie! W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.
Tabor jest górą paradoksów. Razem z Apostołami oglądamy niepojęte piękno przemienionego człowieczeństwa Jezusa, a jednocześnie słyszymy rozmowę o „Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie”. Chwała i śmierć, piękno i upodlenie. W życiu też zapewne nieraz stawaliśmy przed podobnymi paradoksami. Pytaliśmy: Jaki w tym sens? Po co to wszystko? Czy nie można by inaczej? Tabor jest górą paradoksów, na której Bóg niczego nie wyjaśnia, nie tłumaczy, tylko wskazując na Jezusa, mówi: „Jego słuchajcie”.
o. Wojciech Czwichocki OP
PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (8)
Światowe Dni Młodzieży coraz częściej pojawiają się w przekazach medialnych. Czasem od strony pozytywnej, np. jako największe spotkanie młodych na świecie, czasami od strony negatywnej, gdy mówi się np. o zagrożeniach terrorystycznych, jakie zaczynają dotykać nasz kontynent i nie tylko. Jednak to dla ludzi młodych ciałem i duchem na pewno nie będzie to stanowić przeszkody w dotarciu do Krakowa, a wcześniej również do diecezji sosnowieckiej. Będzie ich wielu, zatem czas na ŚDM w małej pigułce przygotowanej m.in. przez krajowe biuro tego wydarzenia. Za tydzień jej ciąg dalszy.
Czym są ŚDM?
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.
Kto jest ich autorem?
Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002).
ŚDM - Papież i Młodzi. Razem.
Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Dzięki posłudze Benedykta XVI Chrystus był ciągle głoszony i adorowany przez młodych całego świata, a Kościół mógł dostrzegać swoje młode i radosne oblicze tak bardzo potrzebne współczesnemu światu.
W lipcu 2013 r. (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie, w Polsce.
Trochę historii - spotkania "na próbę"
Dwa pierwsze spotkania (1984, 1985) zorganizowane z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia (1983-1984) i Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985) nie były jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży. To jednak one dały papieżowi impuls do podjęcia tej błogosławionej inicjatywy, która trwa do dnia dzisiejszego.
Ustanowienie ŚDM
Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.
W sieci
Pora na wyjaśnienie skrótu adresu strony poświęconej Światowym Dniom Młodzieży w diecezji sosnowieckiej: SMDS. - To Strona Młodych Diecezji Sosnowieckiej - z uśmiechem tłumaczy ks. Szymon Wojciechowski. A ja dodam: młodych nie tylko ciałem, ale duchem. A tu data urodzenia jest sprawą naprawdę drugorzędną.
Zatem zapraszam jak najczęściej. Jak mawiano dawno temu w kabarecie Dudek: jeśli Wam się podoba, zajrzyjcie jeszcze raz, jeśli nie, zaproście znajomych…
kjk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
ZAMYŚLENIA
Musicie im przekazać aby zwrócili się ku Duchowi. Niech porzucą świat fikcji i pozorów. Szatan skonstruował misterną sieć. Pracują dla niego wydawcy, filmowcy, finansiści, architekci nawet. Nie ma tam miejsca dla Chrystusa, a tylko On jest Panem i Mocą. Niepojęty, Niepoznawalny, Nieuchwytny, nieogarnięty zmysłami, wyobraźnią, rozumem, intelektem, umysłem, duchem, jest Bóg. A my próbowaliśmy będąc wśród ludzi przybliżyć Go na ile pozwalał się przybliżyć. To powiedział Juliusz, dotychczas zamyślony, zasłuchany w muzykę Bacha dobiegającą z kościoła.
*
Brat Albert wstał. Stukając drewnianą nogą podszedł do okna i długo patrzał. Potem rzekł: Pięknie tutaj. Urodziwe pola, lasy, drzewa i kwiaty i to mi nasuwa pewne słowa, które wypowiedział św. Jan od Krzyża. Mówił on mianowicie tak:
„Nie zerwę kwiatów”.
„By szukać Boga trzeba mieć serce mężne, oczyszczone i wolne od wszelkiego zła i od wszelkiego dobra, które nie jest samym Bogiem. Postanawia nie zbierać kwiatów na swej drodze. Przez kwiaty rozumie tu wszystkie upodobania, zadowolenia i rozkosze, jakie nadarzyć się mogą w tym życiu”.
A życie w wieku XXI będzie pełne pokus. Nic tylko brać garściami. Każdy będzie mógł zostać bogiem. Przed nim będzie sława, moc i potęga. Wystarczy pokłonić głowę przed Złym. On zapewni wszystko w oka mgnieniu. A potem... Co potem?
Grzegorz Pieńkowski
DLA UMĘCZONEGO
Pochylone czoło
Zamknięte oczy.
Śmierć tańczy złowrogo.
Ostre słowo przeszywa bok.
Wypłynęły Miłość
i Miłosierdzie.
Rozpięte,
wyrwane ze stawów ręce
Trzyma tępy gwóźdź.
Słychać stąpanie stóp.
Chrystusa skręcone ciało
Wydaje trzask łamanych
gałęzi,
A miały być zielone !
Pan umiera,
Ojciec zapłakał, spadł deszcz.
Mój jedyny Syn -
„ Jego słuchajcie…”
Słychać w uszach głos.
Ostatnie słowo
w przestrzeń rzucone:
Boże mój, Boże mój
Czemuś Mnie opuścił ?
Cichy jęk Niewiasty
obleczonej w słońce
Ukoronowanej cierniami
z ludzkich łez.
Niemy szept ściśniętych ust:
Jezu ufam Tobie.
07. 03. 2013
ZMARLI
- Cecylia PASEK
- Wiesław CZAJA
- Stanisław PILIS
- Daniela RADOSIŃSKA
- Zenon JAWORSKI
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”