Nasz Kościół, nr 321 (17.01.2016r)
- Utworzono: niedziela, 17, styczeń 2016 14:30
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Jana:
W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu! Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.
"Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie.” Zróbcie, jak posłuszni słudzy z Kany Galilejskiej, a następnie radujcie się cudami, których Bóg będzie dokonywał przez swego Jednorodzonego Syna. Nie wszystkie od razu da się zauważyć – największe z nich mogą wprowadzić w błąd nasz wzrok, jak chleb i wino, które w ostatnim ziemskim cudzie Jezusa stały się Jego Ciałem i Krwią, dającymi nam życie wieczne. Ten, kto potrafi patrzeć przez wiarę, rozpozna je: zobaczy pod postacią chleba Ciało, a pod postacią wina Krew naszego Zbawcy.
o. Cezary Binkiewicz OP
PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (6)
Rok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.
Biskup Grzegorz Kaszak zaproponował, by 28 listopada do sosnowieckiej katedry przybyli przedstawiciele wszystkich naszych parafii. W czasie liturgii otrzymają świecę - symbol chrztu św. Dzień później świeca ta uroczyście zostanie wniesiona do naszych świątyń, by przypominać nasz chrzest.
Rok 2016 ma też być czasem modlitw o powołania. W tym roku akademickim przygotowanie do kapłaństwa rozpoczęły zaledwie trzy osoby. Na nic się zdadzą ludzkie wysiłki, jeśli Bóg nie będzie powoływał młodych ludzi do służbie w kapłaństwie i zakonie. Stąd pomysł Sztafety Modlitw o Powołania. Codziennie w jednej parafii modlić się będą wierni w tej intencji. Szczegóły są dopiero dogrywane.
8 grudnia w Kościele Powszechnym rozpocznie się Rok Miłosierdzia. Jest on kolejnym darem, którego znakiem będą szeroko otwarte Bramy Miłosierdzia. "Ojciec Święty upoważnia także biskupa diecezjalnego do wyznaczenia sanktuariów i innych kościołów o szczególnym znaczeniu, w których przez cały rok otworzona zostanie taka sama Brama Miłosierdzia" - czytamy w specjalnym dekrecie bp. Grzegorza Kaszaka, który został w tych dniach ogłoszony. Na mocy tego upoważnienia, aby dać możliwość przejścia przez Drzwi Święte, które staną się tym samym Bramą Miłosierdzia i by w ten sposób uzyskać odpust oraz duchowe łaski Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, wyznaczone zostały następujące świątynie: bazylika katedralną w Sosnowcu, bazylika pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, bazylika pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kolegiata pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, sanktuarium pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym, kościół pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Ojciec Święty zaznaczył, że aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa „na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia”. „Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” – napisał papież Franciszek.
Najwięcej czasu w czasie sosnowieckiego spotkania poświęcono oczywiście Światowym Dniom Młodzieży. Ale o tym już za tydzień…
kjk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
ZAMYŚLENIA
Pisze Juliusz Słowacki takie oto słowa:
„Przyjdzie godzina, że ich dzieci dzieci
Nad plonem tego czasu wzniosą lament;
Lecz teraz wszystko jak liść z drzewa leci,
Kościołów krew nie broni i sakrament;
Kagańcem swoim śmierć kościana świeci,
A przed nią czarne dusze lecą w zamęt.”
*
Na każdym skrawku ziemi inna rozgrywa się historia. I proste, najprostsze pytanie zadać by należało dlaczego tak się dzieje. Inaczej działo się na Litwie, inaczej na Syberii, inaczej w Będzinie, inaczej w Paryżu. Nie ogarniemy tej różnorodności. Ale wszędzie i zawsze aktualne są słowa Dobrej Nowiny.
Grzegorz Pieńkowski
ZMARLI
- Daniela Toporska
- Jerzy Skowierzak
ŻYCZENIA
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”