Nasz Kościół, nr 300 (23.08.2015r)
- Utworzono: poniedziałek, 24, sierpień 2015 20:12
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Jana:
Ucząc w synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać? Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. Rzekł więc: Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca. Odtąd wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga.
Słowa Jezusa są duchem i życiem, słowami życia wiecznego. A jednak te same słowa potrafią też przerastać człowieka: wielu wycofuje się i przestaje chodzić za Jezusem, gdy mówi On o Eucharystii, gdy wzywa do wiary zawstydzającej rozum i podważającej ludzkie poczucie bezpieczeństwa. Apostołowie pozostają, bo poznali i uwierzyli, że Jezus jest Świętym Boga, a zatem żadne z Jego słów mylić nie może. „Rozstrzygnijcie dziś, komu chcecie służyć” – czy bożkom i samemu sobie, czy też Chrystusowi i Kościołowi, z którym zechciał On stanowić jedno Ciało (por. Ef 5,31-32).
o. Michał Mrozek OP
55 LAT PO ŚMIERCI PIERWSZEGO POWOJENNEGO GRODZIECKIEGO PROBOSZCZA
Mamy obowiązek pamiętania o naszych drogich proboszczach (począwszy od zakończenia II wojny światowej byli nimi księża: Julian Suma, Leopold Szweblik, Stanisław Wojtuszkiewicz).
W poniedziałek 3 sierpnia br. o godz. 7oo w kościele pw. św. Katarzyny w Grodźcu odprawiona została Msza św. o zbawienie duszy śp. ks. Juliana Sumy z okazji 55. rocznicy jego śmierci.
Dziś mało wiemy o życiu i zasługach tego kapłana dla grodzieckiej parafii. Dlatego warto przypomnieć ks. Juliana Sumę. Był pierwszym proboszczem w parafii pw. św. Katarzyny w Grodźcu po zakończeniu II wojny światowej. Urodził się 12 lutego 1896r., zmarł 3 sierpnia 1960r. w wieku 64 lat. Pomimo krótkich lat życia i probostwa w grodzieckiej parafii miał wiele pracy, a i wiele osiągnięć. Do grodzieckiej parafii przybył z parafii w Siemoni (gdzie był proboszczem). Pracę w Grodźcu rozpoczął 20 kwietnia 1945 r.
W kilka miesięcy po objęciu probostwa ks. J. Suma powołał do życia Radę Parafialną. Także z jego inicjatywy (i życzliwych Mu Grodźczan) powstał Komitet Odbudowy Kościoła św. Doroty znajdującego się na najwyższym zagłębiowskim wzgórzu + 382 m n.p.m.). W skład Komitetu weszło 45 osób, a jego przewodniczącym zastał proboszcz ks. Julian Suma (wiceprzewodniczącym był Roman Krzyczkowski, sekretarzem Stefan Czajer i skarbnikiem Antoni Kiełb). Do odbudowy kościoła przystąpiono w 1946r. Należy wspomnieć, że w tym czasie najstarsza, zabytkowa świątynia – na Dorotce – była w ruinie. Odbudowa kościoła została przeprowadzona dzięki życzliwości ówczesnych władz, instytucji i zakładów pracy. Uroczyste poświęcenie kościoła pw. św. Doroty (po jego odbudowie) nastąpiło 10 sierpnia 1947r. W czasie poświęcenia biskup częstochowski Teodor Kubina powiedział: „Uroczystość dzisiejsza to uroczystość całej Polski, bo Dorotka to symbol naszej ojczyzny. Wszak matka moja w czasach, kiedy po rozbiorach jęczała jeszcze Polska w jarzmie niewoli, z odległych stron Śląska wskazywała mi ten kościółek, mówiąc: patrz, synu, tam nasza ukochana ojczyzna – Polska” (bp T. Kubina urodził się na Śląsku, w Świętochłowicach).
Proboszcz Julian Suma zadbał też o kościół parafialny pw. św. Katarzyny. Dokonał w nim nowych inwestycji (w 1952r. zostały ufundowane dwa dzwony w miejsce poprzednich czterech dzwonów ufundowanych przed 1939 r., a zabranych podczas wojny przez Niemców; w 1954 r. zamówił 29-głosowe organy; w 1957 r. dokonano przemalowania wnętrza kościoła, a w 1959r. wykonano centralne ogrzewanie; w 1947r. na placu przykościelnym od strony głównego wejścia postawiona została na postumencie figura Matki Bożej – pod nią widnieje napis: „Za Ojczyzny wolność zmartwychwstania cud – hołd Niepokalanej – składa polski lud”. 1947”).
Podczas sprawowania funkcji proboszcza przez ks. Juliana Sumę pracowali z nim wikariusze: księża – Jan Pietrzyk, Franciszek Kowalski, Marian Nagły, Antoni Horski, Józef Grocholski, Zdzisław Warzecha, Stanisław Wróblewski. W 1959r. podczas kolędy proboszczowi pomagali wikariusze księża – J. Grocholski i Antoni Horski. Po odbytej kolędzie proboszcz skarżył się na dolegliwości chorobowe, które z każdym dniem zwiększały się. Ksiądz Julian Suma zmarł w Grodźcu w dniu 3 sierpnia 1960r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Grodźcu (jedna z alei cmentarza za proboszcza ks. St. Wojtuszkiewicza nazwana została imieniem ks. Juliana Sumy). Zanim przybył do parafii w Grodźcu następny proboszcz, funkcję administratora parafii sprawował ks. Anatol Horski.
Bolesław Ciepiela
ŻYCZENIA
Wszystkim Drogim Pątnikom uczestniczącym w Pieszej Zagłębiowskiej Pielgrzymce na Jasną Górę życzymy wytrwałości w drodze, sił, a przede wszystkim pogłębienia więzi z Bogiem. Niech Was prowadzi nasza najlepsza Matka MARYJA!
Życzy Redakcja „NK”
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”
OCHRZCZENI
- Marcel Janusz Pawlik
ZAŚLUBIENI
- Urszula i Damian Wrzosek
ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE
- Maria Justyna BORKOWSKA, panna z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu i Piotr Michał ZAWODNY, kawaler z naszej parafii
ZMARLI
- Daniel Nykiel