Nasz Kościół, nr 210 (01.12.2013r)
- Utworzono: poniedziałek, 02, grudzień 2013 18:45
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.
Czy jesteśmy gotowi stanąć przed obliczem Chrystusa? Stawiając to ważne pytanie, liturgia pierwszej niedzieli Adwentu wzywa nas do czuwania, do odrzucania uczynków ciemności, do zaparcia się siebie. Jednocześnie jednak daje nadzieję, że przyjście Pana przyniesie nam nie potępienie i karę, lecz radość, pokój i spełnienie wszystkich naszych tęsknot. Obyśmy uczestnicząc w tej Eucharystii zapragnęli iść z radością na spotkanie Pana drogą nawrócenia, ufni, że na jej końcu czeka nas szczęście, którego zapowiedzią jest Boże Narodzenie.
Mira Majdan
O HISTORII SZTANDARÓW GRODZIECKICH GÓRNIKÓW
Powoli zbliża się miesiąc grudzień, a z nim święto górnicze „Barbórka”. Górnicy czczą swoją patronkę św. Barbarę i co roku 4 grudnia gromadzą się w kościołach na Mszach św. z okazji swojego święta. Tak też jest w Grodźcu, w obu kościołach.
Aktualnie nie ma już kopalń węgla w Zagłębiu Dąbrowskim (poza jedną, jedyną kopalnią „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu). Warto przypomnieć, że kiedy działały w Grodźcu kopalnie węgla, zebrani górnicy wraz z rodzinami szli do kościoła św. Katarzyny niosąc sztandary. Przemarsz odbywał się przy dźwiękach górniczej orkiestry dętej. Wiadomo o trzech sztandarach górniczych: z 1879r., 1907r. i z 1936r. A oto historia wymienionych sztandarów.
Sztandar z 1879r.
Był to sztandar kopalni „Maria” („Grodziec I”). Niewiele o nim wiemy, poza tym, że znaleziony został przypadkowo w 1991 r. podczas likwidacji lokalu ZBOWiD w budynku kopalni „Maria” przy ul. Wojska Polskiego. I wtedy przeniesiono go do Izby Pamięci Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu. W 1993r. prezes OSP Ryszard Proszowski przekazał go do dyrekcji kopalni „Grodziec” do renowacji. Sztandar umieszczony był w kaplicy św. Barbary w sali zbornej tejże kopalni. Po zlikwidowaniu kaplicy w nieczynnej kopalni „Grodziec” został przekazany do kościoła św. Katarzyny (umieszczony był w gablocie przy ołtarzu bocznym po prawej stronie.
Sztandar z 1907 r.
Sztandar ufundowany był przez górników Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. Zakupiony był ze składek, a fundację zorganizowali górnicy (Stanisław Basiak, Józef Grzybek, Franciszek Magnes, Jan Chmielewski, Apolinary Wieczorek, Władysław Słomiany, Marian Czekalski). Zachowało się zdjęcie pocztu sztandarowego z 1915r. Sztandar ten niesiony był ulicami Grodźca 4 grudnia 1977r. I następnie umieszczono go w kościele św. Katarzyny (po prawej stronie przy bocznym ołtarzu, (od 2012r. znajduje się w muzeum). Wykonane jest pamiątkowe zdjęcie ze sztandarem przy drzwiach wejściowych do kościoła – na schodach, w 1977r. Na wspomnianym zdjęciu są górnicy - od lewej: Bolesław Nikodem, Jan Starościak, Kazimierz Olszewski, Jan Gajewski, Józef Misztal, Franciszek Będkowski; od dołu stoją: Tomasz Rosa, Zygmunt Słomiany, Stefan Pindel, ks. Prał. Leopold Szweblik (proboszcz parafii), Teodor Kubica, Antoni Wola. Należy przypomnieć, że sztandar miał wysokość ok. 10 m, a noszony był przez 9-osobowy poczet sztandarowy. Sztandar noszony był trzy razy w roku: 3 Maja, 11 Listopada i 4 grudnia.
Sztandar z 1936r.
Ufundowali go górnicy kopalni „Grodziec” („Grodziec II”), należącej wówczas do Zakładów „Solvay”. Na sztandarze widoczny jest napis: „Zakłady Solvay w Polsce. Kopalnia węgla Grodziec 1936r.” Sztandar przechowywany jest w kościele bł. Honorata na grodzieckim Pekinie. To z tym sztandarem górnicy przez ostatnie lata chodzili na różne uroczystości i wydarzenia (z okazji świąt państwowych i lokalnych, m.in. dożynki na Rozkówce, pogrzeby i inne). Uwaga: O sztandarach zapisano też w książce „Grodziec dawniej i dziś cz. II Dzieje parafii”
Bolesław Ciepiela
DZIEŃ ŚWIĘTEJ BARBARY
Nie ma już w Grodźcu
Kopalni Węgla.
O „braci górniczej”
Już się nie pamięta.
Więc chociaż - my Grodźczanie,
Złóżmy im nasze życzenia,
W Dniu św. Barbary
Górniczego Święta.
Janina Kozłowska Pyskowice – rok 2013
ZOBACZ
Co to takiego widać w oddali
to biały statek wiaterek wali
pył biały leci na całą dal
a nie potrzeba jemu dziś fal
rozsiewał w koło białawą woń
którą wchłonęła niebieska toń
z jego oblicza została treść
forma zaś cudna
poszła już gdzieś
to co zostało to trochę mało
aby czarować zamki budować
czy się zaradzi da odczarować
a może nadal ją pod pył
chować?
Henryka Sowińska
INFORMACJE
Zmarli:
- Hanna Kozieł
- Kazimierz Pietras
ŻYCZENIA
Naszej Seniorce Chóru Parafialnego „KATARZYNA”, Pani Anzelmie Gdesz, pragniemy złożyć serdeczne życzenia z okazji 97. rocznicy urodzin. Życzymy zdrowia, samych pogodnych dni, błogosławieństwa Bożego, opieki Najświętszej Matki, potrzebnych łask na każdy dzień i wstawiennictwo świętych patronów.
Chórzyści z dyrygentem
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”
WARTO WIEDZIEĆ: OBRAZ ŚW. KATARZYNY
Parafia pw. św. Katarzyny w Grodźcu datuje się od 1301r. Pierwszy kościół zbudowany był z drewna modrzewiowego. Jan Długosz w swym „Liber Beneficiorum” t. II s. 197 podał: „Villa habens in se escelesian parachliolem”, co oznacza , iż wioska ma w sobie kościół parafialny drewniany.
Kościółek drewniany w Grodźcu palił się dwukrotnie: w 1620r. i 1638r. Wtedy po pożarze nabożeństwa przeniesiono do kościoła filialnego na Dorotce zbudowanego w 1636r. W latach 1726-1729 ks. Wojciech Ciołkiewicz wybudował kościół murowany, który w latach 1931-1932 został rozbudowany przez ks. Stanisława Bilskiego. W kościele św. Katarzyny znajdują się dwa obrazy patronki tejże świątyni. Jeden z XIX wieku wiszący na prawej tylnej ścianie nawy. Drugi obraz z 1992 r. (o wymiarach 106 x 97 cm) namalowany został przez grodzieckiego artystę Tadeusza Kościucha. Zakładany był na ołtarzu głównym w dniu patronki kościoła św. Katarzyny. Fundatorami tego obrazu byli: ks. Prał. Leopold Szweblik – ówczesny proboszcz parafii w stanie spoczynku i Bolesław Ciepiela – obaj autorzy książki pt. „Dzieje parafii Grodziec”. Matki wymienionych fundatorów nosiły imię Katarzyna: Katarzyna Szweblik i Katarzyna Ciepiela. Wiadomo też o trzecim obrazie św. Katarzyny z 1738r. Był to zapewne najstarszy obraz patronki kościoła w Grodźcu. Ufundowany był prze siostrę dziekana będzińskiego i jednocześnie proboszcza parafii Grodziec – Dorotę Kostarską. Gdzie jest ten obraz, dziś nie wiadomo.
Bolesław Ciepiela