Nasz Kościół, nr 167 (03.02.2013r)
- Utworzono: niedziela, 03, luty 2013 12:59
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:
Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli. A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: Czy nie jest to syn Józefa? Wtedy rzekł do nich: Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu w swojej ojczyźnie tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum. I dodał: Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman. Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się.
Żyjemy w świecie, który jest owładnięty manią doraźnej skuteczności, i taką mentalność wnosimy również do Kościoła i do naszego przeżywania wiary. Bywa, że w różnych sytuacjach wycofujemy się z dania świadectwa wierze, motywując to tym, że „to i tak nic by nie dało”. Tymczasem chrześcijańskie świadectwo ma uobecniać Chrystusa, niezależnie od tego, czy zostanie On natychmiast przyjęty, czy nie. Bóg przygotowywał proroka Jeremiasza na przeciwności, a Jezus przyszedł do Nazaretu świadom tego, że żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Niech niedzielne spotkanie z Chrystusem w Eucharystii uwalnia nas od lęku przed przyznawaniem się do Niego, zwłaszcza wobec przeciwności.
Ks. Maciej Zachara MIC
KOŚCIÓŁ NA WZGÓRZU DOROTY
To już historia, bo kościół filialny pw. św. Doroty, znajdujący się na najwyższym wzgórzu zagłębiowskim (+382 m n.p.m.) wzniesiony w 1635 r., tak jak dawniej, tak i dziś ponownie „przyciąga” pielgrzymów.
Dziś Grodziec ma dwie parafie (św. Katarzyny erygowany w 1301 r.) i bł. Honorata Koźmińskiego (oddany do użytku wiernych w 1998 r.). Tu warto wspomnieć, że tak niedawno – a jednak już w ubiegłym wieku – powstały kościoły: w 1924 r. w Łagiszy, w 1953r. w Psarach oraz dwie świątynie w pobliskim Będzinie: w 1981 r. na Osiedlu Syberka i w 1985 r. na Osiedlu Zamkowym jako „córki” kościoła pw. św. Katarzyny. Kiedy w latach 1620 i 1638 drewniany parafialny kościół pw. św. Katarzyny w Grodźcu palił się, kościół na Dorotce od 1638 r. pełnił funkcję kościoła parafialnego. Mieszkańcy sąsiednich miejscowości (Łagisza, Psary a i na pewno część Będzina) uczęszczali na nabożeństwa na Dorotkę. I tak było aż do 1726 r., kiedy rozpoczęto budowę murowanego kościoła parafialnego w Grodźcu (ostatecznie budowę kościoła zakończono w 1729 r.) Kościół na Dorotce stanowi o historii Grodźca, jego ludziach i walce o utrzymanie polskości, zwłaszcza w czasie zaborów. Dobrze się stało, że dziś – po latach – obecny proboszcz parafii św. Katarzyny zadbał o tę świątynię. Jest odrestaurowana. Już od dłuższego czasu w kościele tym odprawiane są nabożeństwa w 6 każdego miesiąca. Dawniej takie nabożeństwa były tylko w dniu 6 lutego w święto patronki kościoła – św. Doroty. Tak dawniej, jak i obecnie na wzgórzu Doroty, w dniu odpustu – 6 lutego każdego roku składane są życzenia solenizantkom – Dorotkom. Należy wspomnieć, że i w Dni Przemienienia Pańskiego (odpust na wzgórzu) urządza się tam wiele atrakcji dla pielgrzymów i turystów (zjazd motocyklistów). Na pewno w br. wzgórze Doroty będzie wielką atrakcją, bo zapowiada się na wzgórzu Doroty w sierpniu w dniu odpustu wiele nowości. W działaniach na rzecz wzgórza Doroty pomaga w sposób widoczny „Projekt Dorotka” (którego prezesem jest Dariusz Margiel). Dawniej w Grodźcu znane były nazwy „Dorotka”, takie jak: pawilon ogólnospożywczy „Dorotka” przy ul. Barlickiego, Folklorystyczny Regionalny Zespół „Dorotka”, klubokawiarnia „Dorotka” i inne. O kościele na Dorotce można się dowiedzieć nieco więcej m.in. w zestawie widokówek: kościoły w Grodźcu i okolicy oraz z książki „Grodziec dawniej i dziś cz. II – Dzieje parafii”. Wspomniane materiały uzupełniające można nabyć w księgarni w Grodźcu przy ul. Wojska Polskiego (u Zdz. Tarasiuk). Można tam nabyć wspomnianą książkę w twardej oprawie.
bece
LUTY W OŚRODKU KULTURY
KINO
Zapraszamy wszystkich na kolejną projekcję kinową, która odbędzie się 15 lutego o godzinie 18:00 w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu przy ul. Słowackiego 2.
Kabaret LIMO!!
Zapraszamy wszystkich fanów kabaretów. 10 lutego o godzinie 15:00 w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu wystąpi Kabaret Limo. Cena biletu w przedsprzedaży wynosi 20 zł/od. W dniu koncertu 25 zł/os. Rezerwacja biletów pod nr tel. (32) 760 25 57 oraz zakup w filii przy ul. Słowackiego 2 w Grodźcu w godz. 8:00 – 16:00. (Występ przeznaczony dla widzów dorosłych).
GÓRA "DOROTKA"
Dorotko nasza, Grodziecka chlubo.
Jesteś jak perła w koronie,
Z wdzięczności za to, że cię posiadamy
wznosimy do nieba dłonie.
Prastara góra „Dorotka”
Najwyższe wzniesienie Zagłębia.
Na szczycie mały kościółek,
Co parę setek lat – wstecz już sięga.
W kościółku obraz cudowny
z Grodziecką Matką Boską.
A do źródełka, które ponoć w chorobach pomaga,
Dojść można ścieżyną wąską.
Ze szczytu, piękna panorama,
To istny pokarm dla duszy.
To tu właśnie, widokiem Zagłębia,
Każde serce zawsze Do głębi się wzruszy.
Janina Kozłowska (Pyskowice, 2012r.)
INFORMACJE
Ochrzczeni:
- Aleksandra Ewa Kopycka
Zmarli:
- Zofia Małek
- Aleksander Kura
- Regina Łukasik
ŻYCZENIA
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”