Nasz Kościół, nr 132 (03.06.2012r)
- Utworzono: wtorek, 05, czerwiec 2012 14:06
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Jedenastu uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
Św. Augustyn rozpoczyna swe „Wyznania” od próby wyrażenia, kim jest dla niego Bóg. Tekst należy do najpiękniejszych opisowych definicji Boga, jakie wypracowano na przestrzeni wieków. W Uroczystość Trójcy Świętej warto w oparciu o słowa biskupa Hippony dostrzec w Bogu niewypowiedzianą tajemnicę. „Czymże więc jesteś, Boże mój? Tylko do Ciebie wołam, Pana Boga! Bo któż jest Bogiem oprócz Pana? Jakiż jest Bóg oprócz Boga naszego? O, najwyższy, najlepszy, najmożniejszy, bezgranicznie wszechmocny, najbardziej miłosierny i najsprawiedliwszy, najgłębiej ukryty i najbardziej obecny, najpiękniejszy i najsilniejszy, zawsze istniejący, a niepojęty! Niezmienny jesteś, a przemieniasz wszystko, nigdy nie nowy, nigdy nie stary, wszystko odnawiasz, a do starości wiedziesz pysznych, gdy oni o tym nie wiedzą. Zawsze działasz, zawsze trwasz w spoczynku, gromadzisz, a niczego nie potrzebujesz. Podtrzymujesz, napełniasz, osłaniasz. Wszystko stwarzasz, karmisz, prowadzisz ku doskonałości. Szukasz, a niczego Ci nie brakuje. Kochasz, a nie spalasz się; troszczysz się, a nie lękasz; żałujesz, a nie bolejesz; gniewasz się, a spokojny jesteś; dzieła zmieniasz, a nie zmieniasz zamysłu; przygarniasz, co napotkasz, chociaż nigdy tego nie utraciłeś. Nigdy nie jesteś ubogi, a radujesz się zyskiem. Nigdy się nie łakomisz, a żądasz pomnożenia tego, co dałeś. Daje się Tobie ponad obowiązek, abyś Ty był dłużnikiem — a któż z nas ma cokolwiek, co nie byłoby Twoje? Oddajesz długi, nic winien nie będąc. Długi darowujesz, nic nie tracąc. Cóż ja tu mówię, Boże mój, życie, słodyczy mego życia święta! I cóż właściwie mówią ci wszyscy, którzy o Tobie mówić usiłują! Lecz biada, jeśli się o Tobie milczy! Choćby najwięcej wtedy mówił człowiek, niemową jest”.
Ks. Edward Staniek
PAMIĘTAMY O NICH
W maju minie już 18 lat od śmierci ks. prał. Leopolda Szweblika, a w czerwcu dwa lata od śmierci ks. kan. Stanisława Wojtuszkiewicza. Pamiętamy o Ich posłudze kapłańskiej w naszej parafii w Grodźcu. Wypada więc przypomnieć te sylwetki, a jednocześnie podać nici wiadomości o tym, „co to są prałaci i kanonicy”.
Prałat i kanonik
W społeczności kościoła są stopnie święceń, są urzędy i godności. Stopniami święceń są: diakon, prezbiter i biskup. Biskupa Rzymu nazywamy Ojcem Świętym, a także papieżem. Z nominacji papieża są Kardynałowie, infułat oraz prałaci i kanonicy papiescy. Każdy biskup może powoływać kapitułę, czyli grono kanoników. Niektórzy spośród nich mają funkcję prałata. Nazywani są prałatami lub kanonikami. Biskup zasłużonym kapłanom daje też przywilej czerwonej komży i czarnej peleryny – tych zwykle nazywamy też kanonikami. („Niedziela” nr 34, 1995 r., s. 2).
Prałat Leopold Szweblik i kanonik Stanisław Wojtuszkiewicz
Obaj zmarli proboszczowie: ks. Leopold Szweblik i ks. Stanisław Wojtuszkiewicz mieli godności nadane przez biskupa, pierwszy miał godność prałata, drugi ks. S. Wojtuszkiewicz godność – kanonika.
24 maja br. minie 18 lat od śmierci ks. prał. Leopolda Szweblika (1913-1994). Do godności tej został podniesiony w 1986 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 r. W parafii w Grodźcu pracował 30 lat, (kapłanem był blisko 55 lat). Był najdłużej pracującym proboszczem w parafii św. Katarzyny w Grodźcu w okresie po II wojnie światowej. Pochowany na cmentarzu parafialnym w swojej rodzinnej miejscowości, w Goleszowie.
3 czerwca br. minie druga rocznica od śmierci ks. kan. Stanisława Wojtuszkiewicza (1937-2010). Biskup sosnowiecki odznaczył Go tytułem kanonika w 1998 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1965 r. W parafii pw. św. Katarzyny w Grodźcu pracował w latach 1991-2009. Pochowany na cmentarzu parafialnym w swojej rodzinnej miejscowości, w Urzędowie.
Tu warto wspomnieć, że staraniem obecnego ks. Piotra Pilśniaka, na kaplicy cmentarnej w Grodźcu zamieszczona została tablica podająca kolejnych proboszczów, którzy pracowali w parafii grodzieckiej począwszy od 1900 r. Tablicę tę poświęcił bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak w 2010 podczas wizytacji w parafii.
Bolesław Ciepiela
CO TO ZA DZIECKO?
Co to za Dziecko?
Oddajmy głos Romanowi Brandstaetterowi.
"A Dziecko podrastało. Było szczupłe, miało twarz pociągłą i ciemną i głębokie oczy, które niekiedy przeczyły dziecięcej twarzyczce gdyż były smutne i zamyślone. Gesty i ruchy tego Dziecka były wyjątkowe i inne niż ruchy i gesty dzieci z Jego otoczenia. W rytmie Jego kroków była nieuchwytna celowość, jakiś motyw przewodni...". Te dzieci, które się z Nim bawiły nie dostrzegły oczywiście z Kim się bawią. Właściwie nikt nic nie dostrzegał. Józef jednakże czuł jakiś niepokój.
Zobaczymy, jak to opisuje R. Brandstaetter: "Oszukał mnie rzekł Josef (dodajmy, że Józefa oszukał pewien człowiek, który dał mu dwa denary zamiast ośmiu), który obliczył że będzie musiał zrezygnować z kupna sandałów dla Jezusa i chusty dla Miriam, i dzieży do mieszania ciasta. Nie smuć się, abba - rzekł Jezus. Czy widzisz latające nad ziemią ptaki niebieskie i lilie dziko rosnące w dolinie? Cieśla ujął Go za rękę, chciał po sadzić na swoich kolanach, ale spjrzawszy na Chłopca, ujrzał w Jego oczach niezgłębioną głębię. I wypuścił ze swej dłoni dłoń Syna, albowiem uląkł się tej głębi".
W którymś momencie ujrzał Brandstaetter to Dziecko, uwierzył i wtedy musiał to opisać. Pomogła mu wielowiekowa tradycja jego narodu. I dumny był że dostrzegł Prawdę jako jeden z niewielu potomków Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Grzegorz Pieńkowski
INFORMACJE
Zmarli:
- Mieczysław Kidawa
ŻYCZENIA
Wszystkim kochanym i Drogim Dzieciom życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i wstawiennictwa św. Patronów oraz zdrowia, spełnienia marzeń i radości.
Życzy Redakcja NK
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja NK
NUMER KONTA PARAFII: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563
Jest możliwość zakupienia zdjęć z uroczystości peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II. Aby tego dokonać, należy wejść na stronę internetową: www.fotom.com.pl – zakładka galeria – peregrynacja Grodziec. Właściwy numer zdjęcia pojawia się po najechaniu myszką na zdjęcie. Koszt jednego zdjęcia 5 zł.
Zapisy w kancelarii parafialnej, zakrystii lub drogą elektroniczną na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.