Dorotka

HISTORIA KOŚCIÓŁKA ŚW. DOROTY W GRODŹCU

"Na terenie Grodźca, w odległości trzech kilometrów od Będzina, na wysokości 383 metrów ponad poziom morza, wznosi się niby królowa Zagłębia majestatyczna góra, a na niej niewielki kościółek w stylu romańskim pod wezwaniem Świętej Doroty, zbudowany w roku 1635.

Majestatyczny stąd na wszystkie strony rotacza się widok. Od wschodu, jak daleko wzrok sięga, widać łąki, pola, lasy i ciche wioski, aż pod sam Siewierz, od południowej strony historyczny gród Będzin ze słynnym zamkiem Kazimierza Wielkiego, a za nim hen w odległości kilkunastu mil w przeczystych lazurach nieba oko przybysza zachwyca piękny łańcuch gór tatrzańskich. Od zachodu natomiast i od północy ujrzysz ogromną liczbę miast, wsi i kopalń, okrytych ustawiczną mgłą dymu i czadu z kominów, niby czarny las. Widnokrąg tedy z góry Świętej Doroty od Tatr aż do góry Świętej Anny na Górnym Śląsku wynosi około 20 mil co należy do rzadkich wypadków w całej Polsce.

dorotkaGłośną stała się góra Świętej Doroty dopiero w 1865 roku (według kroniki parafialnej i opowiadania starych mieszkańców), a to na skutek cudu, jakiego doznał od Matki Boskiej Marcin Kotuła robotnik z Kamienia, wsi położonej na Górnym Śląsku. Pewnego razu, jak głosi owa kronika, zachorowało mu dziecię, a kiedy wszelkie rachuby i nadzieje ludzkie zawiodły, pobożny ów robotnik całą nadzieję złożył w ręce Matki Boskiej. Spracowany biedny ojciec wśród ciszy nocnej klęczy przy konającym swym dziecięciu, błagając o pomoc M.N. "Uzdrowienie Chorych". Wskutek nadmiernego wyczerpania zasypia. Niebawem we śnie ukazuje mu się Matka Boska i rzecze do niego:

"Serce moje jest zawsze pełne litości dla nieszczęśliwych mieszkańców tej ziemi, których prześladuje srogi los. Wstań! Dziecię twe powróci do zdrowia... Z wdzięczności za to kup w Piekarach obraz mój z pierścieniem na palcu, jaki we śnie widziałeś i w dniu Przemienienia Pańskiego zanieś go do kościółka Świętej Doroty w Grodźcu".

Uszczęśliwiony ojciec spełnia życzenia Marii. Dnia 6 VIII 1865r. wśród uroczystej procesji umieszczony zostaje w kościele Świętej Doroty. Od tej chwili świątynia ta staje się ulubionym miejscem licznych pielgrzymek ludu śląsko-dąbrowskiego.

Na początku XX wieku lekkomyslnie poczęto wydobywać węgiel spod samego kościółka Świętej Doroty; ta rabunkowa gospodarka stała się przyczyną rozpaczliwego stanu w jakim znajduje się dzisiaj ów starożytny i zabytkowy kościół".

ks. proboszcz Julian Suma

 

Chcąc ratować historyczny zabytek naszej parafii, już w tym roku rozpoczniemy prace remontowe w kościółku Świętej Doroty.

Przez cały rok, 6 dnia każdego miesiąca, odbywają się w tym kościółku Msze Święte o godzinie 15, poprzedzone Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".