Nasz Kościół, nr 737 (11.06.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: "Pójdź za Mną!" A on wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to faryzeusze, mówili do Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” On, usłyszawszy to, rzekł: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary". Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

„Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” - mówił Jezus słowami proroka Ozeasza (Mt 9,13).

W czasach Jezusa słowo „miłosierdzie” znaczyło to samo, co teraz, ale inne było znaczenie słowa „ofiara”. Ozeasz ofiarą nazywał zwierzę zabite w sposób rytualny, według przepisów. Przepisy te były nieraz ważniejsze niż duch ofiary. „Miłosierdzia pragnę, nie ofiary” znaczyło więc: pragnę miłosierdzia, a nie tylko spełniania martwych przepisów.

Czytałem w podręczniku psychologii o pacjencie, który miał problem. Nie dostał nigdzie rozgrzeszenia, bo na spowiedzi wyznawał: „Tak bardzo pragnę przyjąć Jezusa, ale nienawidzę ludzi”. Gdziekolwiek poszedł, każdy mówił: „Takie przepisy, prawa – nie można”. Ale pojechał na wieś, a tam ksiądz staruszek powiedział: „Nie mogę dać ci rozgrzeszenia. Ale powiedz, czy naprawdę pragniesz Jezusa?”. „Pragnę”. „To przyjmij”.

Przyjął i wyzdrowiał. Wydarzenie to opisywano na zebraniu francuskich psychologów.

Boże miłosierdzie jest tak wielkie, że nasze wielkie i święte przepisy są tylko ludzkie i za małe.

ks. Jan Twardowski

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała przebiegała zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Otóż, parafianie dwóch naszych kościołów grodzieckich – pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i pw. bł. Honorata Koźmińskiego – wspólnie uczcili to piękne Święto, które rozpoczęliśmy Mszą św. o godz. 10.00 w parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego, a potem procesja wyruszyła ulicami naszego miasta.

Przy pięknie udekorowanych czterech ołtarzach były wspólne modlitwy, zamyślenia, wysłuchanie Słowa Bożego. Zakończenie procesji – to dotarcie do naszego kościoła pw. św. Katarzyny, gdzie po końcowych modlitwach księża proboszczowie obu parafii podziękowali wszystkim uczestnikom biorącym udział w procesji. Inicjatorem tak przeżywanego Święta Bożego Ciała w naszych parafiach jest ks. Proboszcz Piotr Pilśniak, który ma nadzieję, że taka zmiana będzie przyjęta przez wiernych obu kościołów i przyczyni się do większej integracji naszych parafii.

Należy też wspomnieć, że w następnym roku uroczystość Bożego Ciała rozpoczniemy Mszą św. w naszym kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i przejdziemy w procesji ulicami Grodźca do kościoła pw. bł. Honorata Koźmińskiego.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

OCHRZCZENI

  • Michał Tadeusz SITKO
  • Aleksandra Natalia KACZMARCZYK

 

ZMARLI

  • Bonifacy Ryszard KWINTA

 

SPOTKANIA GRUP PARAFIALNYCH

  • KRĄG BIBLIJNY Środa godz. 18.00
  • ZESPÓŁ „ZIARNO” Piątek godz. 17.30
  • MINISTRANCI Sobota godz. 11.00

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".